Avast po obvinění ohledně prodeje dat zváží budoucnost Jumpshotu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Avast po obvinění ohledně prodeje dat zváží budoucnost Jumpshotu

ČTK

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom agentura Reuters. 

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Služba Jumpshot byla podle firmy v roce 2015 spuštěna s cílem "poskytovat marketérům trendové analýzy a statistiky týkající se nákupních zvyklostí, které jsou anonymní". Časopis PCMag nicméně začátkem týdne uvedl, že informace, které Avast prodává třetím stranám, je možné zpětně spojit s konkrétními osobami.

Akcie Avastu padají. Firma prodávala data uživatelů, inkasovala miliony dolarů

"Přestože jsme jednali plně v mezích zákona a stále jsme ostražitě chránili soukromí našich uživatelů, vyslyšeli jsme čerstvou zpětnou vazbu a již jsme podnikli kroky ke splnění očekávání našich uživatelů. Také nadále uvažujeme nad tím, zda analýzy trendů odpovídají našim hodnotám coby společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností a ochranou soukromí," uvedl Avast na svém webu.

Loni v červenci firma začala testovat explicitní volbu aktivního souhlasu (tzv. opt-in) pro všechna nová stažení vlastního desktopového antiviru, která nahradí starý mechanismus opt-out. Zároveň podle zástupců Avastu probíhá i proces uplatnění tohoto principu i na všechny stávající uživatele antiviru. Ti budou aktivně vyzváni, aby se rozhodli.

Český IT obr přesunul část byznysu na Filipíny

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V České republice Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Na pražské burze dnes (ve středu) opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč. Akcie firmy klesaly i v pondělí.

"Investoři nadále řeší problémový prodej dat, získaných od uživatelů antivirového programu společnosti. Firma Avast uvedla, že zvažuje veškeré možnosti ohledně dotčené firmy Jumpshot," uvedl makléř Fio Banky David Brzek. Dodal, že s příchodem Avastu získal domácí trh dynamický technologický titul, který v loňském roce přinesl investorům zhodnocení téměř 80 procent, ale dokáže taky během dvou dnů přijít o 20 procent.

České akcie vynášejí násobně méně než americké a západoevropské protějšky. Nejlépe si vedou akcie CME

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!