České akcie vynášejí násobně méně než americké. Nejlépe si vedou akcie CME | E15.cz

České akcie vynášejí násobně méně než americké a západoevropské protějšky. Nejlépe si vedou akcie CME

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České akcie se zhodnotily podle indexu pražské burzy PX za tři čtvrtletí od začátku roku o 5,6 procenta, a zaostaly tak za svými americkými i západoevropskými protějšky. Vyplývá to z výsledků Burzy cenných papírů Praha. Hlavní americký akciový index S&P 500 posílil ve stejném období o 18,7 procenta, zatímco evropský Stoxx Europe 600 přidal 16,4 procenta, uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

„Akciové trhy letos i přes dvě větší korekce v květnu a srpnu utěšeně rostou a většina z nich by již měla smazat loňský pokles. Hlavními hybateli cen akcií jsou neustále centrální banky, které v předtuše zpomalení začaly uvolňovat měnové politiky,“ řekl analytik Partners Martin Mašát. Rizika plynoucí z blížícího se brexitu, útoku na ropná zařízení nebo blížící se recese v Německu prozatím investory nevystrašily, ale stále podle něj mohou spustit korekci cen na některých trzích.

U hlavních akciových trhů (USA a Evropa) se zhodnocení pohybuje po všech poplatcích kolem 13 až 18 procent v závislosti na převažujícím regionu a strategii. Pokud konkrétní akciové fondy nebyly zajištěné do koruny, může se zhodnocení blížit až dvaceti procentům, upozornil Mašát.

Prvenství si podle Pfeilera udržují akcie mediální skupiny CME, jejichž cena od začátku roku poskočila o 72 procent. Investory potěšila zlepšující se kondice společnosti. Akcie antivirové společnosti Avast se zhodnotily o 42 procent. Akcii vyhnal nahoru především návrat rizikového apetitu, který velmi pomohl technologickým akciím.

Nejhlouběji propadly akcie Pegasu, které od začátku roku ztratily téměř 15 procent hodnoty. Negativní výkonnost nesouvisí s hospodařením firmy, ale spíše se skutečností, že majoritní akcionář R2G aktuálně nedisponuje dostatečnou palebnou silou k převzetí zbytku volně obchodovaných akcií. Letos se příliš nedaří akciím O2, které ztrácí skoro deset procent.

Na pražském parketu byly tržním motivem pokračující diskuze o bankovní dani, respektive fondu pro banky, míní analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Trhy podle něj zřejmě pomalu začínají chápat politiku současné vlády jako levicovou, procyklickou a vidí rostoucí pravděpodobnost, že vláda bude uvažovat o dani na další sektory, kde existuje oligopol a současně vysoká ziskovost. Tituly z Prahy s velkou kapitalizací jsou takové vlastně všechny. „Proto v Praze těžko hledáme růstové impulzy,“ podotkl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video