Bontonfilm loni prodělal, přišel o post české jedničky | E15.cz

Bontonfilm loni prodělal, přišel o post české jedničky

Vlk z Wall street, ilustrační foto
Vlk z Wall street, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bontonfilm

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový majitel distribuční společnosti Bontonfilm a její letitý šéf Martin Palán to nebude mít jednoduché. Loni v březnu firma ztratila práva na distribuci filmových novinek pěti velkých filmových studií Universal Pictures, 20th Century Fox, DreamWorks Animation a Paramount v tuzemských kinech. Výsledkem je, že se Bontonfilm z předloňského zisku 899 tisíc korun propadl do výrazné ztráty 76,4 milionu.

Tržby pak loni klesly o 36 procent na 329 milionů korun. Bontonfilm tak přišel o pozici největší kinodistribuční firmy. „Hlavním důvodem poklesu tržeb byl odchod dominantních studií z naší kinodistribuční divize ke konkurenci,“ řekl Palán. „V průběhu roku se nám však s touto ztrátou podařilo vyrovnat a přeorientovat kinodistribuční divizi čistě na nezávislé a lokální filmy. Úspěch jsme pak slavili kupříkladu se snímkem Vlk z Wall Street,“ podotkl.

Na vylepšení hospodaření Palán pracuje i letos. V červnu odkoupil Bontonfilm od mediální skupiny CME vlastnící největší tuzemskou komerční televizi Nova. „Letos neočekáváme zásadní zvýšení tržeb. Podařilo se nám ale eliminovat ztrátu a hospodaření společnosti očekáváme ziskové,“ uvedl Palán. „Na náš výsledek má nyní největší vliv prodejnost filmových nosičů, která se zatím drží na stejné úrovni jako loni a do konce roku očekáváme mírný růst,“ dodal.

Bontonfilm byl ještě v roce 2012 podle Unie filmových distributorů největší tuzemskou kinodistribuční firmou se zhruba čtyřicetiprocentním podílem jak na počtu představení, tak na tržbách. Druhé místo patřilo tehdy Falconu a třetí Warner Bros.

Žebříček ale po převzetí distribuce filmů výše zmíněných studií společností CinemArt, která se do té doby věnovala spíše divácky náročnějším snímkům, doznal změn. Lídrem trhu se stal Falcon s podílem na tržbách 30 procent, na druhé místo (z předloňského jedenáctého) se vyhoupl právě CinemArt s podílem 19 procent, třetí jsou Warner Bros s 17 procenty. Bontonfilm se loni propadl na čtvrté místo s podílem na tržbách 16 procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah