Einnhorn stahuje žalobu na Apple, tlak akcionářů ale sílí | E15.cz

Einnhorn stahuje žalobu na Apple, tlak akcionářů ale sílí

Apple
Apple
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investor David Einhorn, který řídí hedgeový fond Greenlight Capital, stáhl svou žalobu proti technologickému gigantu Apple. Udělal tak poté, co soud vyhověl jeho žádosti, aby zabránil Applu podat na valné hromadě návrh na zrušení emisí preferenčních akcií.

Einhornova žaloba byla nejvýraznějším útokem na přístup Applu k investorům za poslední roky. Podle Einhorna Apple zbytečně hromadí hotovost a brání akcionářům, aby se více podíleli na jeho bohatství. Investoři jsou s Applem kvůli prudkému propadu jeho akcií v minulých měsících stále nespokojenější.

Kurz Applu ze svého rekordního zářijového maxima nad 700 dolary spadl o 40 procent a sestoupil na nové roční minimum 431 dolarů. Investoři se obávají zpomalení růstu prodeje jeho telefonů iPhone a ztráty vedoucí pozice firmy na lukrativním trhu chytrých telefonů.

Vývoj akcií Applu za poslední rok

Vývoj akcií Applu za poslední rok (Yahoo) Autor: Yahoo

Newyorský soud před týdnem reagoval na Einhornovu žalobu vydáním předběžného opatření, jímž na středeční valné hromadě zakázal Applu navrhnout zrušení možnosti vydat v příhodné době preferenční akcie. Takový krok by podle Einhorna zkomplikoval všechny budoucí snahy o zvýšení výnosů akcionářů.

„Apple odstranil zmíněný návrh z pořadu valné hromady, což otázku vyřešilo,“ konstatoval podle agentury Reuters mluvčí firmy Greenlight Jonathan Gasthalter.

Apple měl na konci loňského roku v hotovosti a likvidních cenných papírech asi 137 miliard dolarů (2,6 bilionu korun), nejvíce z firem v technologickém odvětví. Investoři žádají o přístup k části těchto nečinně ležících peněz a ve hře byl zejména návrh vydat preferenční akcie s dividendovým výnosem čtyř procent ročně.

Einhornova kritika Applu byla prvním výrazem odporu akcionářů proti vedení firmy za více než deset let. Apple začal vyplácet akcionářům dividendy teprve v loňském roce.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.