Fitch srazila rating Nokie do spekulativního pásma

Nokia

Nokia Zdroj: nokia.com

Ratingová agentura Fitch dnes srazila úvěrový rating finského výrobce mobilních telefonů Nokia do spekulativní kategorie a signalizovala během roku a půl jeho další zhoršení. Fitch tím reagovala na velmi špatné čtvrtletní výsledky a klesající tržní podíl firmy, která je přitom zatím stále ještě celkově jedničkou světového trhu. Rating Nokie snížila nedávno i agentura Moody's, avšak u ní je zatím jednu příčku nad spekulativní úrovní.

Rating Nokie klesl u Fitch o jeden stupeň na BB+ z dosavadního BBB-. Agentura sdělila, že pokud firma nevykáže ve druhém pololetí a příští rok zlepšení, bude jej muset dál zhoršit. „Fitch vzhledem k potenciálním překážkám není přesvědčena, že toho Nokia dokáže v příštích 18 měsících dosáhnout,“ uvedla agentura.

Nokia minulý týden oznámila, že se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 929 milionů eur (23 miliard korun) a zaznamenala jedno z nejhorších čtvrtletí své historie. Zdůvodnila to poklesem příjmů kvůli silné konkurenci na trhu a oznámila odchod ředitele prodeje. Tržby Nokie se snížily o 29 procent.

Nokia už na počátku dubna varovala před vysokými ztrátami v klíčové divizi mobilních telefonů jak v první, tak i druhém čtvrtletí tohoto roku.

Hrozí prý vyschnutí hotovosti, šancí jsou prodeje Lumií v USA

Nokia v reakci na snížení ratingu od Fitch zopakovala, že se bude dál zaměřovat na snížení nákladové struktury, zlepšení hotovostních toků a zachování silné finanční pozice. Fitch však vyjádřila obavy z toho, že do roku a půl by se mohly hotovostní rezervy Nokie vyčerpat. Poukázala na vysoké náklady restrukturalizace a riziko propadu hotovostních toků do záporného pásma.

Za šanci ke zlepšení označila plán prodávat nový typ chytrých telefonů Lumia přes amerického operátora AT&T a možné uvedení jejich nových verzí na trh během tohoto roku.

Akcie Nokie od přechodu k Microsoftu spadly o víc než polovinu

Nokia nyní mění celou svou nabídku, aby dokázala konkurovat rivalům Apple a Samsung. Zejména začala v nových telefonech Lumia používat software Microsoftu namísto vlastního operačního systému Symbian.

Po oznámení přechodu k Microsoftu loni v únoru ale akcie Nokie spadly už o více než 50 procent. Podle některých analytiků jsou sice nyní výrazně podhodnocené, investorům je však neradí kupovat, dokud se neobjeví známky oživení tržeb, uvedla agentura Reuters.

Vývoj akcií Nokie za poslední tři roky

Vývoj akcií Nokie za poslední tři rokyVývoj akcií Nokie za poslední tři roky|finanzen.net

Nokia loni prodala celkem 419 milionů telefonů a udržela si pozici jedničky na trhu. Na trhu chytrých telefonů, který v roce 1996 založila, však silně zaostává za konkurencí. O první pozici ji zde již připravila americká firma Apple a ohrožuje ji i levnější konkurence přístrojů s operačním systémem Android od Googlu.