Hackeři získali citlivé údaje 1300 Čechů. Policie rozesílá varování | E15.cz

Hackeři získali citlivé údaje 1300 Čechů. Policie rozesílá varování

Hackeři získali citlivé údaje 1300 Čechů. Policie rozesílá varování
počítač, klávesnice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Asi 1300 Čechů v pátek dostalo nebo během nejbližších dní dostane varovný e-mail od policie. Jejich citlivé údaje, včetně informací o platebních kartách, totiž získali hackeři, kteří loni v prosinci napadli bezpečnostní poradenskou firmu Stratfor z USA. Uvedla to televize Nova. K útokům se přihlásili členové hackerského hnutí Anonymous, jeden z nich uvedl, že cílem akce je ukrást milion dolarů (19,75 milionu korun) a rozdat ho, uvedla v prosinci agentura AP.

Česká policie podle Novy přistoupila k rozesílání varovných e-mailů poprvé v historii. Hackeři údajně ukradli celkem 200 GB dat, mezi nimiž jsou e-maily, ale také údaje o kreditních kartách. „Proto jsme se rozhodli přijmout opatření k zabezpečení údajů u některých konkrétních uživatelů,“ řekl televizi náměstek policejního prezidenta Martin Červíček. Údaje mají dostat i banky, které ohrožené karty zablokují.

Češi, kterým přijde upozornění od policie, si mají dát pozor na podezřelé e-maily, které by mohly obsahovat počítačové viry. „Lidé by také měli být poměrně obezřetní při nakládání se svým účtem,“ sdělil Nově vedoucí oddělení počítačové kriminality Karel Kuchařík.

Společnost Stratfor, kterou hackeři napadli, nabízí politické, ekonomické a vojenské analýzy. Předplatitelé k nim mají přístup prostřednictvím internetové stránky Stratforu, dostávají je e-mailem nebo jako videa. Sdružení Anonymous o loňských Vánocích podle agentury AP prostřednictvím Twitteru oznámilo, že údaje o kartách využilo k tomu, aby bez vědomí jejich majitelů převedlo peníze na účet charitativních organizací.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!