Kabelový obr nevznikne, Comcast odvolal fúzi s Time Warner | E15.cz

Kabelový obr nevznikne, Comcast odvolal fúzi s Time Warner

Sídlo Time Warner v New Yorku
Sídlo Time Warner v New Yorku
• 
ZDROJ: Bjorn Soderqvist via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký provozovatel kabelové televize Comcast zrušil plán koupit za zhruba 45 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun) svého hlavního konkurenta Time Warner Cable, a vytvořit tím zdaleka největšího aktéra na kabelovém trhu v USA. Comcast záměr ohlásil loni v únoru a dnešním oznámením reaguje hlavně na nepříznivý postoj regulačních orgánů.

Rozhodnutí o zrušení transakce přichází den poté, co se zástupci obou největších kabelových operátorů v USA sešli s činiteli ministerstva spravedlnosti a Federální komise pro spoje (FCC). Obě instituce nyní zkoumají transakci z hlediska hospodářské soutěže a veřejného zájmu a vyjádřily vůči plánu značné výhrady.

Ministerstvo spravedlnosti k plánu uvedlo, že spojením obou firem by se z Comcastu nevyhnutelně stal „strážce vstupu“ na poli vysokorychlostního připojení. Předseda FCC Tom Wheeler prohlásil, že fúze by představovala „nepřijatelné ohrožení konkurence a inovace“. Pracovníci FCC se podle zdrojů agentury Reuters chystali komisi doporučit, aby předala plán fúze k projednání soudu.

Sloučená firma by měla přes 30 milionů uživatelů, její podíl na trhu americké placené televize a videa by dosahoval 30 procent a na trhu širokopásmového připojení k internetu asi 55 procent. Plán vyvolal širokou kritiku ze strany některých politiků, spotřebitelských skupin a konkurentů. Ti se obávají vzniku monolitu, který by měl bezprecedentní vliv na to, co si budou Američané stahovat přes internet a co budou sledovat na svých televizorech.

Podle analytiků ale trend slučování mezi kabelovými operátory přetrvá. Odvětví se v posledních letech rychle konsoliduje pod tlakem rostoucí popularity satelitního vysílání a internetových konkurentů v čele se streamingovým videoservisem Netflix.

Comcast již předloni převzal společnost NBC Universal, za kterou zaplatil 17 miliard dolarů. Řada analytiků se podle agentury AP nyní domnívá, že o Time Warner Cable se bude znovu ucházet další konkurent Charter Communications. Ten se domlouval na spojení s Time Warner už předloni, ale transakci zmařila lepší nabídka Comcastu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah