Kvapilová na ČT definitivně končí, Dvořák jí prý náhradní místo vůbec nenabídl | E15.cz

Kvapilová na ČT definitivně končí, Dvořák jí prý náhradní místo vůbec nenabídl

Pavlína Kvapilová
Pavlína Kvapilová
• 

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalá vedoucí Nových médií Pavlína Kvapilová opustí Českou televizi koncem listopadu. Televize dnes oznámila, že se na pondělní schůzce s generálním ředitelem Petrem Dvořákem nedohodla na jiném pracovním zařazení. Kvapilová ale reagovala, že jí žádné pracovní místo nebylo nabídnuto. Své odvolání z funkce, kterou zastávala od října 2011, považuje za neplatné.

Česká televize bližší důvod neuvedla, podle Kvapilové je to kvůli tomu, že se v srpnu otevřeně postavila za přeřazení moderátorky Daniely Drtinové. Kvapilová v reakci uvedla, že odvolání i další návazné kroky jsou podle jejích právníků neplatné.

„Její funkci bude dočasně vykonávat její zástupce Petr Svatoš. Hledám člověka, který bude jejím nástupcem,“ řekl Dvořák.

Kvapilová se s generálním ředitelem ČT sešla v pondělí, kde jí však údajně nebyla nabídnuta žádná jiná práce. „V návaznosti na tuto skutečnost jsem dostala výpověď pro tzv. nadbytečnost. Můj pracovní poměr skončí uplynutím standardní výpovědní doby k poslednímu listopadu,“ uvedla Kvapilová. Šéfovi ČT na schůzce zároveň předala dokument se stanoviskem svých právníků, podle nichž odvolání i veškeré návazné kroky jsou neplatné. „Čekám na reakci ČT na toto právní stanovisko a podle toho se rozhodnu, jaký bude můj další postup,“ dodala odvolaná manažerka.

Na údajné porušení zákona při propouštění Kvapilové upozornil také výkonný výbor Nezávislé odborové organizace ČT. Na dnešním mimořádném zasedání mimo jiné uvedl, že vedení České televize porušilo zákon, „když věc předem neprojednalo s odborovou organizací, naopak P. Kvapilové předala vedoucí personálního útvaru L. Jakovcová výpověď s nepravdivou informací, že věc byla s odbory projednána,“ uvedli odboráři v zápisu, který má ČTK k dispozici. Nesouhlasí také s oznámeným důvodem výpovědi, neboť podle nich v ČT existuje volné místo odpovídající vzdělání a praxi odvolané manažerky. Krok vedení tak podle nich souvisí pouze s jejím veřejným vystoupením.

Kvapilová se postavila proti přeřazení moderátorky Daniely Drtinové

Kvapilová v létě veřejně vystoupila na podporu moderátorky Daniely Drtinové, kterou Česká televize přeřadila z pořadu Události, komentáře a nabídla jí moderování vlastního pořadu Interview ČT24. Dvořák tehdy uvedl, že nabídku pořadu s vlastním jménem považuje za profesní růst. Drtinová v souvislosti s přesunem, který kritizovaly také odbory, následně řekla, že z Událostí, komentářů neodchází dobrovolně. Později ale nabídku na moderování vlastního pořadu přijala.

Ve svém srpnovém prohlášení se Kvapilová mimo jiné obávala, že současná situace kolem zpravodajství ČT může výrazným způsobem narušovat důvěryhodnost média veřejné služby před stěžejními sněmovními volbami. Kvapilová tak žádala ČT o vysvětlení, proč má Drtinová pořad Události, komentáře opustit. O vysvětlení stažení Drtinové z pořadu požádal také její kolega Martin Veselovský.

Kvapilová, která v ČT působí více než šest let, převzala funkci ředitelky Nových médií od současného ředitele programu ČT Milana Fridricha. Tým Nových médií tvoří nyní zhruba 100 lidí. Devětatřicetiletá Kvapilová v ČT mimo jiné uváděla pořad Hydepark. Před nástupem do České televize pracovala v Českém rozhlase, mimo jiné jako zpravodajka v Bruselu.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.