Microsoft a spol. proti Googlu: Android prý funguje jako „trojský kůň“ | E15.cz

Microsoft a spol. proti Googlu: Android prý funguje jako „trojský kůň“

vrb

Americký internetový gigant Google čelí v Bruselu nové stížnosti – tentokrát se týká jeho operačního systému Android. Velké společnosti v čele s Microsoftem u Evropské komise namítají, že se Google dopouští na lukrativním trhu s chytrými mobilními telefony protikonkurenčního jednání. Výrobce, kterým nabízí operační systém Android zadarmo k využití, prý zneužívá k tomu, aby protlačila své služby do základní nabídky a zajistila jim prominentní postavení.

Google podle koalice stěžovatelů s názvem FairSearch, kde je zastoupen mimo jiné Microsoft, Nokia, Oracle nebo TripAdvisor, nutí výrobce, kteří užívají Android a chtějí použít některé klíčové aplikace od Googlu, instalovat další aplikace této společnosti jako třeba YouTube nebo GoogleMaps. Ty jsou tak prý nabízeny spotřebitelům na úkor konkurenčních výrobků.

„Google používá operační systém Android pro mobilní telefony jako 'trojského koně', aby oklamal své partnery, získal dominantní postavení na trhu s mobilními zařízeními a měl pod kontrolou údaje o spotřebitelích,“ uvedl podle agentury AP právní zástupce koalice FairSearch Thomas Vinje.

Skupina teď od Evropské komise požaduje, aby podnikla kroky na ochranu konkurenceschopnosti na trhu. „Pokud komise nezareaguje, pouze to Google povzbudí, aby zopakoval zneužití dominance, které jsme viděli u počítačů, tentokrát u smartphonů,“ uvedl Vinje.

Operační systém Android má 70procentní podíl na trhu s chytrými mobilními telefony. Používá se i v počítačových tabletech. Platforma Applu iOS je v rošířenosti druhá a až daleko za ní je pak operační systém Bleckberry nebo Windows Phone.

Další námitky: upřednostňování ve vyhledávání a ochrana soukromí

Není náhodou, že si na Android stěžují stejné podniky jako ty, které se postavily proti Googlu v rámci vyšetřování Evropské komise z roku 2010. Tehdejěí stížnost se týkala toho, že Google při vyhledávání upřednostňuje ve výsledcích vlastní služby.

Google je také terčem kritiky kvůli svému kontroverznímu přístupu k ochraně soukromých dat uživatelů. Google před rokem sloučil 60 různých směrnic pro nakládání s osobními údaji do jednoho univerzálního postupu. Firma to označila za nezbytné a legální zefektivnění svých pravidel a procedur. Uživatelé ale nemají možnost nová pravidla odmítnout, pokud chtějí služby Googlu nadále používat, což Evropské komisi vadí. Americký gigant tak má prý možnost až příliš podrobně sledovat chování uživatelů.

Regulační orgány šesti velkých zemí Evropské unie už oznámily, že podniknou proti Googlu koordinované kroky včetně uvalení pokut. Chtějí tak firmu přimět, aby změnila svůj přístup k ochraně dat. Google se brání s tím, že jeho přístup je v souladu s evropskými zákony. Uživatelé internetu jsou navíc podle dosavadních zkušeností ve své většině ochotni vzdát se části soukromí výměnou za pohodlný přístup k informacím a komunikaci.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.