Natáčení Krtka v Číně začalo, budou se na něm podílet i Češi | E15.cz

Natáčení Krtka v Číně začalo, budou se na něm podílet i Češi

Prezident Miloš Zeman (v pozadí vlevo) s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (v pozadí vpravo) přihlížejí 27. října v Pekingu podpisu smlouvy o výrobě seriálu Krteček a panda, kterou za českou stranu podepsala vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína Milerová (vlevo)
Prezident Miloš Zeman (v pozadí vlevo) s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (v pozadí vpravo) přihlížejí 27. října v Pekingu podpisu smlouvy o výrobě seriálu Krteček a panda, kterou za českou stranu podepsala vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína Milerová (vlevo)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové díly animovaných filmů s legendárním Krtkem se již začaly natáčet v čínské televizi CCTV. Počítá se s 52 díly, které budou mít stopáž přibližně jako tuzemské večerníčky. Na přípravě pokračování dobrodružství Krtka a jeho kamarádů se bude podílet mezinárodní tým včetně českých tvůrců. V Česku by nové díly měla vysílat Česká televize.

Vnučka Krtkova autora Karolína Milerová vyvrátila spekulace o své údajné spolupráci s PPF, která některé své aktivity směřuje na čínský trh. Před časem PPF koupila od společnosti Země Pohádek vysílací práva na Krtka do Číny na dobu jednoho roku a věnovala je CCTV.

„Tato událost proběhla před delší dobou a od té doby se obchodně se společností PPF nijak nevážeme. V minulosti jsme s touto firmou jednali o jejich finanční investici pro čínský trh, ale nakonec jsme ji nevyužili,“ uvedla Milerová, jež řídí firmu Little Mole, kterou založila ještě se svým dědou.

Doplnila, že k firmě PPF má respekt a váží si „lidí, co v ní figurují, protože čínský trh dobyli se svými produkty ve velice krátkém časovém horizontu. Naše obchodní politika je však velmi odlišná“. Koprodukční smlouvu s čínskou státní televizí podepsala během nedávné návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně, sám Zeman Krtka v říši středu označoval jako symbol České republiky. Na návštěvě ho mezi tuzemskými podnikateli doprovázeli i lidé z vedení PPF a Zeman dal při odletu do vlasti přednost jejich soukromému letounu před vládním letadlem.

Po boku Krtka se objeví i panda

Na přípravě nových dílů se podle Milerové podílí mezinárodní tým. „Jsou v něm ti největší odborníci, jaké aktuální světový trh nabízí - jde o lidi z Asie, Ameriky a Evropy,“ řekla. „Bez našich lidí bych do výroby nových dílů Krtečka nikdy nešla. Účast českého týmu pro mě byla jednou z klíčových podmínek. Díky nim si tak Krteček i v nových dílech zachová to, díky čemu ho všichni milujeme,“ doplnila.

V nových dílech se má objevit i panda, která patří k symbolům Číny. To, že si nové filmy zachovají kontinuitu i kvalitu těch předchozích, podle Milerové garantuje i účast uznávané asijské animátorky a režisérky, s níž se Miler osobně znal.

Koprodukční smlouva mezi CCTV a společností Little Mole cartoon zaručuje, že vysílací práva budou mít obě strany, za českou stranu je hlavní vysílací partner Česká televize.

Spor o licence trvá

Autor Krtka Zdeněk Miler zemřel v roce 2011 a dosud neskončilo dědické řízení, jehož předmětem jsou především autorská práva. Podle odhadu českých vydavatelů mohl Miler vydělat až 200 milionů korun, jeho dílo pak vydělává desítky milionů ročně. Hodnota smlouvy s čínskou televizí může podle Milerové dosáhnout stovek milionů korun.

Se svou vnučkou Miler uzavřel krátce před smrtí licenční smlouvu, na jejímž základě její firma poskytuje licence k užití Krtka. Za Milerova života však licence spravovala advokátka Milena Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil i jako správkyni svého dědictví. Sporem o licence se zabývají několik let soudy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah