Nedostatek financí donutil Nokii prodat svou centrálu | E15.cz

Nedostatek financí donutil Nokii prodat svou centrálu

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O čem se začalo nahlas mluvit v říjnu, se teď stalo skutečností. Finská Nokia domluvila prodej budovy své centrály ve městě Espoo, a to za 170 milionů eur (4,3 miliardy korun). Výrobci mobilních telefonů dochází hotovost a přistoupil proto k prodeji majetku.

Nokia sídlí v budově známé také jako Nokia House od roku 1997. Opouštět ji nehodlá, nebude ovšem už napříště „ve svém“. Budovu ze skla a ocele u Baltického moře koupí finská realitní společnosti Exilion. Nokia si ji v rámci dlouhodobé smlouvy pronajme zpět. Dohoda by měla být dokončena tento měsíc.

Čistá ztráta společnosti Nokia se ve třetím čtvrtletí prudce zvýšila na 969 milionů eur (přes 24 miliard korun) z 68 milionů eur před rokem. Tržby klesly o 19 procent na 7,2 miliardy eur. Firma proto potřebuje nutně snížit náklady a vylepšit finanční situaci. Zbavuje se vedlejšího majetku, do konce roku chce propuštěním 10 tisíc zaměstnanců a modernizací operací ušetřit 1,6 miliardy eur.

Vývoj akcií Nokie za poslední rok

Nokia Autor: Yahoo

Nokia bývala jedničkou ve výrobě mobilních telefonů, delší dobu však ztrácí podíl na trhu a letos jí z této pozice sesadil jihokorejský Samsung Electronics. Zaspala také ve vývoji chytrých telefonů, kde vládnou telefony na platformě Android a iPhony od Applu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah