Nokia ruší další tisíce pracovních míst | E15.cz

Nokia ruší další tisíce pracovních míst

Nokia ruší další tisíce pracovních míst
Nokia
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
nos

Největší světový výrobce mobilních telefonů, finská Nokia, zruší další 4000 pracovních míst. Firma už loni v dubnu oznámila, že propustí zhruba 7000 zaměstnanců, v září pak uvedla, že o práci přijde dalších 3500 lidí.

Nejnovější propouštění se dotkne lidí ve Finsku, Maďarsku a Mexiku. Nokia se snaží omezit náklady, aby byla schopna lépe konkurovat na trhu smartphonů.

Nokia v poslední době zrychluje přesun výroby mobilních telefonů z Evropy do Asie. Tam se totiž nachází i většina firem, které dodávají díly. Nokia, která v celém světě zaměstnává více než 130 tisíc lidí, by měla být s nově oznámeným propouštěním hotova do konce letošního roku.

„Přesun výroby do Asie má umožní rychleji dostat výrobky na trh. Předpokládáme, že když budeme úzce spolupracovat s dodavateli, budeme schopni zavádět na trh inovace rychleji a efektivněji,“ řekl viceprezident Nokie Niklas Savander.

Nokia změny připravovala už dlouho. Loni například uzavřela závod, který měla v Rumunsku. Provozy ve Finsku, Maďarsku a Mexiku, kde se teď chystá propouštět, ale uzavřeny nebudou. Nokia s nimi má jiné plány. Soustředí do nich servis pro zákazníky a související činnosti.

Nokia ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala propad zisku o 73 procent. Firmě se nepodařilo prorazit s novými smartphony tak, jak si představovala. Trhu s velkým náskokem v tomto segmentu dál vládne americký Apple s přístrojem iPhone.

Součástí skupiny Nokia je i společnost Nokia Siemens, která se zaměřuje na bezdrátové sítě. Tento podnik loni v listopadu oznámil, že propustí asi 17 tisíc zaměstnanců.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!