Nokia se zvedá jen napůl. Možná bude muset prodávat pod cenou | E15.cz

Nokia se zvedá jen napůl. Možná bude muset prodávat pod cenou

Šéf Nokie Stephen Elop a model Lumia 610
Šéf Nokie Stephen Elop a model Lumia 610
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finské Nokii se v závěru roku podařilo po delší době dostat do zisku. Firmě ale dál silně klesají tržby. Navíc příliš dobře nevyznívá výhled do dalších měsíců. Nokia totiž očekává, že provozní marže v letošním prvním čtvrtletí patrně klesnou do záporu a budou činit zhruba minus dvě procenta s výkyvem čtyři procentní body na každou stranu. To znamená, že Nokia může přístroje prodávat i se ztrátou. Navíc poprvé po více než 20 letech firma nevyplatí žádnou dividendu.

Nokia zatím stále zaostává za lídry trhu chytrých telefonů - americkým Applem a jihokorejským Samsungem. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se jí ale konečně podařilo dostat do zisku 202 milionů eur. O rok dříve měla ztrátu více než miliardu eur. Jenže firmě dál silně klesají tržby, ty v posledním kvartále spadly o 20 procent na 8,04 miliardy eur.

Nokia Autor:

Zásadní problém Nokie je lukrativní trh smartphonů, kde se zatím stále nechytla. Finský výrobce uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí prodal 15,9 milionu chytrých telefonů, což znamená meziroční pokles o 19 procent. Už dříve odhadl, že z toho 4,4 milionu bylo přístrojů Lumia s operačním systémem Windows, které mají být jeho novou vlajkovou lodí. Apple za stejné období prodal 47,8 milionů iPhonů, Android podle výzkumné firmy IDC zakoupilo za stejnou dobu 136 milionů zákazníků.

„Zvlášť malé jsou prodeje v USA,“ poznamenal k tomu pro Bloomberg analytik Mikko Ervasti z finské Evli Bank.

Nokia Autor:

Nokia dnes také uvedla, že nevyplatí žádnou dividendu. Není na tom totiž dobře s hotovostí – od začátku roku 2011 už dohromady tratila skoro 5 miliard eur. Přitom peníze nutně potřebuje, aby se pokusila sestup ze slávy zvrátit.

„Vynechání dividend je velmi důležité, protože to ukazuje, že si je management velmi dobře vědom toho, kolik práce a nákladů Nokii čeká,“ komentoval to Eric Beaudet z Natixis Securities.

Přesto akcie na dnešní oznámení zareagovaly silným propadem. Zatímco před zveřejněním hospodářských výsledků se akcie pohybovaly kolem 3,62 eura a vykazovaly růst o 3,8 procenta, po zveřejnění zprávy spadly na 3,31 eura a vykazovaly pokles o 5,1 procenta.

Vývoj akcií Nokie za poslední rok

Vývoj akcií Nokie za poslední rok (finanzen.net) Autor: finanzen.net

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah