Rychlý internet rozdělí republiku na dvě části. Přednost dostane venkov | E15.cz

Rychlý internet rozdělí republiku na dvě části. Přednost dostane venkov

salAleš Pospíšil, Mobilmania.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní operátoři, kteří se budou ucházet o kmitočty uvolněné po vypnutí analogového televizního vysílání, aby na nich vybudovali síť pro rychlý mobilní internet, dostali od ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podmínku. Ministerstvo po operátorech chce, aby signálem pokryly neprve oblasti, kam dnes rychlý internet nedosáhne. Republika se kvůli tomu rozdělila na dvě části.

„Základním principem je, aby operátor, který kmitočty získá, směl pokrýt každou jednu hustě obydlenou oblast teprve až potom, co pokryje populaci jednoho venkovského okresu; a do Prahy bude smět teprve potom, co signálem pokryje nejméně polovinu všech řídce obydlených regionů,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ministerstvo za tímto účelem rozdělilo ve svém návrhu jednotlivé okresy do dvou skupin A a B. Skupinu A preprezentují v návrhu MPO okresy, kde převažují řídce osídlené oblasti, skupinu B ty ostatní.

Do 30 měsíců od vydání rozhodnutí o udělení přídělu kmitočtů musí držitel přídělu pokrýt alespoň 95 procent okresů ze skupiny A, do pěti let musí být pokryty kompletně okresy z obou skupin.

Rozdělení České republiky na dvě skupiny

Skupina A Skupina B
Jeseník Brno-město
Rokycany Ostrava-město
Prachatice Karviná
Tachov Olomouc
Rakovník Frýdek-Místek
Domažlice Brno-venkov
Plzeň-jih Zlín
Český Krumlov České Budějovice
Písek Plzeň-město
Strakonice Opava
Pelhřimov Liberec
Plzeň-sever Pardubice
Kutná Hora Hradec Králové
Rychnov nad Kněžnou Kladno
Jičín Hodonín
Louny Nový Jičín
Klatovy Vsetín
Jindřichův Hradec Uherské Hradiště
Benešov Praha-východ
Cheb Ústí nad Orlicí
Havlíčkův Brod Děčín
Bruntál Přerov
Tábor Teplice
Česká Lípa Chomutov
Svitavy Mladá Boleslav
Příbram Ústí nad Labem
Jihlava Trutnov
Znojmo Litoměřice
Třebíč Praha-západ
Karlovy Vary Břeclav
Ždár nad Sázavou Náchod
Šumperk Prostějov
Kroměříž
Blansko
Chrudim
Mělník
Kolín
Sokolov
Nymburk
Jablonec nad Nisou
Vyškov
Beroun
Semily
Most

Zdroj: MPO

„Chceme zajistit, aby z přechodu na digitální ekonomiku profitovali opravdu všichni obyvatelé České republiky, nejen ti, kteří bydlí ve velkých městech tak, jako doposud. Zároveň ale navrhovaná kritéria nechávají držitelům nových přídělů dostatečnou volnost v jejich obchodních plánech,“ říká Kocourek. Zlepšení přístupu k rychlému internetu podle něj významně posiluje konkurenceschopnost české ekonomiky.

Podle nedávné studie společností Google a BCG roce 2009 přispěl internet českému hospodářství podle kvalifikovaného odhadu 130 miliardami korun, což je zhruba 3,6 procenta HDP. Zveřejněním návrhů odstartovala čtyřicetidenní lhůta, po kterou k nim bude Ministerstvo průmyslu a obchodu shromažďovat připomínky od odborné i laické veřejnosti. Po jejich zpracování se kritéria stanou součástí podmínek budoucí aukce, kterou připravuje Český telekomunikační úřad. Základní principy výběrového řízení, aukce, by měl zveřejnit Český telekomunikační úřad v nejbližších dnech.

Čtvrtý operátor nejdříve příští rok

Čtvrtého mobilního operátora se Češi dočkají nejdříve příští rok. Tendru brání neschválený zákon v parlamentu, řekl serveru MobilMania.cz Český telekomunikační úřad (ČTÚ)., „Vzhledem k významu připravovaného výběrového řízení Český telekomunikační úřad zpracoval v roce 2010 a vládě České republiky předložil k projednání Postup Českého telekomunikačního úřadu při správě vybraných částí rádiového spektra se zaměřením na podporu poskytování služeb vysokorychlostního přístupu,“ sdělil ČTÚ.

„Vláda materiál projednala na svém zasedání dne 26. ledna 2011 a svým usnesením (usnesení č. 78 ze dne 26. ledna 2011) souhlasila s navrženým postupem udělení volných kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz ve výběrovém řízení metodou aukce. Současně uložila předsedovi Rady Českého telekomunikačního úřadu zahájit proces výběrového řízení do 3 měsíců od nabytí účinnosti novely zákona o elektronických komunikacích, protože současné znění zákona výběrové řízení metodou aukce neumožňuje.“

„Jak jistě víte, ke schválení novely zákona o elektronických komunikacích dosud nedošlo. V rámci přípravy výběrového řízení se však nepředpokládá, že by došlo k přednostní nabídce těchto kmitočtů jakémukoliv ze zájemců,“ dodal ČTÚ.

Celá aukce se může velmi snadno proměnit v „malou domů“ stávajícím operátorům, kteří by jistě žádného konkurenta nechtěli. Může se tak velmi snadno stát, že se u nás zase vůbec nic nezmění a všechno zůstane při starém.

Zdroj:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah