Technologický triumf. Drony z pražské techniky zvítězily v Emirátech | E15.cz

Technologický triumf. Drony z pražské techniky zvítězily v Emirátech

Michal Nosek

Michal Nosek

V prestižní soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge získal tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze první místo v disciplíně kooperativní sběr předmětů pomocí skupiny autonomních helikoptér a stříbrnou pozici v kategorii autono mní přistání na vozidle. Díky tomuto úspěchu získal tým divokou kartu, tedy možnost startu v soutěži Grand Challenge.

Na okruhu Formule 1 YAS Arena v Abu Dhabi proběhla prestižní robotická soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. V ní soutěžil tým Martina Sasky z Fakulty elektrotechnické  v Praze, doplněný o zástupce americké University of Pennsylvania a britské University of Lincoln. "Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jediní jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny čtyři pokusy v disciplínách řešených helikoptérami. Po prvním soutěžním dni, kdy síla větru dosahovala hraničních hodnot možností helikoptér, jsme byli v nejobtížnější třetí disciplíně na prvním místě, což také prokázalo robustnost našeho řešení.“ uvedl k výsledku Saska

Ve výsledném hodnocení získali čeští robotici za autonomní přistání dronu na jedoucím vozidle 97,653 bodů z celkových 100 možných. Skončili tak na druhém místě, od vítězství dělil tým necelý jeden bod.

 

FOTOGALERIE: Drony ČVUT budou soutěžit na okruhu formule 1 v Abú Dhabí

Soutěžní kategorii zaměřenou na sběr předmětů pomocí skupiny dronů pak suverénně vyhráli s celkovým počtem 56,154 bodu. Drony předměty sbíraly zcela autonomně, tedy bez jakéhokoliv zásahu člověka, což je technologie na hraně současných vědeckých poznatků.

V obou závodních dnech se soutěžilo vždy v obou disciplínách a do finálového výsledku se započítával vždy úspěšnější pokus. Během prvního soutěžního dne však bylo utkání přerušeno pro nepřízeň počasí, díky čemuž nastala změna pravidel – zkrátil se soutěžní čas druhého dne. I přes tuto nečekanou modifikaci si odborníci z ČVUT dokázali poradit.

Pro získání možnosti startu v Grand Challenge soutěži, složené ze tří dílčích úkolů, se tým Fakulty elektrotechnické ČVUT spojil s tým univerzity v Padově. Ten řešil pohyb mobilního vozidla, které mělo za úkol manipulovat s nástroji. Tato kooperace vynesla zúčastněným stranám stříbrnou medaili.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!