Twitter ukázal, čím se údajně snaží ovlivnit voliče ruští a íránští trollové | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Twitter ukázal, čím se údajně snaží ovlivnit voliče ruští a íránští trollové

ČTK

Sociální síť Twitter zveřejnila přes deset milionů tweetů, které mají na svědomí nejspíš státem podporované takzvané "trollí farmy" z Ruska a Íránu, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Jako trollí farmy jsou označovány zdroje demagogické propagandy a falešných zpráv šířených na internetu. Celkem Twitter zveřejnil přes 360 GB materiálů; zprávy byly na internetu publikovány v letech 2013 až 2018 a zahrnovaly například odkazy na prezidentské volby v USA či britské referendum o odchodu z EU. Celkem se tweety vyskytovaly na 4570 účtech.

Twitter a další celosvětová sociální síť Facebook se dostaly pod silnou kritiku v souvislosti s podezřením, že se Rusko jejich prostřednictvím snažilo takzvanou politickou reklamou ovlivnit předloňské prezidentské volby ve Spojených státech, které vyhrál Donald Trump. Panují obavy, že k podobnému ovlivňování dojde v souvislosti s listopadovými volbami do amerického Kongresu.

Twitter se letos zavázal, že bude pravidelně zveřejňovat a doplňovat svá zjištění týkající se zahraničního vměšování do politické konverzace ve své síti. Od té doby se už společnost podělila o příklady takového zasahování ze strany ruské agentury Internet Research Agency (IRA) a o podobné snahy o ovlivňování, jež zřejmě vycházely z Íránu.

Podívejte se na příklady problematických tweetů:

"Tyto velké soubory dat zahrnují 3841 účtů spojených s IRA, pocházející z Ruska, a 770 dalších účtů, které mohou pocházet z Íránu. (Tyto účty) obsahují více než deset milionů tweetů a přes dva miliony obrázků, GIF (grafických souborů), videí a Periscope vysílání (video aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android), a to včetně raných aktivit na Twitteru z účtů spojených s těmito kampaněmi, jež se datují od roku 2009," sdělil Twitter.

Podle analýzy BBC se slovo "brexit", tedy odchod Británie z Evropské unie, objevilo v 3789 tweetech souvisejících s ruskou agenturou IRA.

Facebook upřesnil čísla. Hackeři se dostali k 29 milionům účtů

Většina z nich byla zveřejněna v den referenda nebo poté. V dalších 1092 tweetech, které se objevily na síti v den referenda, se pak objevil hashtag #reasonstoleaveeu, v překladu "důvody, proč opustit EU".

"Je jasné, že podobné operace a koordinované falešné chování nepřestanou," uvedla společnost Twitter na svém blogu. "Tato taktika existuje mnohem déle než Twitter," dodala s tím, že autoři falešných zpráv se přizpůsobují vývoji na geopolitické scéně a využívají možností, které přinášejí nové technologie. Tweety již nejsou dostupné na samotné síti, protože společnost podobné falešné účty, které objeví, maže.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!