Ústup finského výrobce mobilů Nokia ze slávy pokračuje | E15.cz

Ústup finského výrobce mobilů Nokia ze slávy pokračuje

Ústup finského výrobce mobilů Nokia ze slávy pokračuje
Nokia
• 
ZDROJ: Reuters

Zdeněk Pečený

Ve druhém čtvrtletí prodal nejméně telefonů za posledních sedm let. Dolů šly prodeje jak nejdražších chytrých telefonů, tak nejjednodušších mobilů. Počet všech prodaných telefonů s logem Nokie mezi dubnem a červnem klesl o 27 procent na 61,1 milionu kusů ve srovnání se stejným období vloni.

Nových chytrých telefonů, především řady Lumia, od níž si Nokia hodně slibuje, se ve druhém kvartále prodalo 7,4 milionu kusů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,1 milionu kusů.

Nižší prodeje se podepsaly na 24procentním poklesu tržeb na 5,7 miliardy eur u společnosti, která kdysi kralovala trhu mobilních telefonů. Čistá ztráta se mezičtvrtletně snížila na 227 milionů eur. Akcie společnosti bezprostředně po zveřejnění výsledků reagovaly poklesem více než o šest procent.

Vývoj akcií Nokie 19. 7. 2013Vývoj akcií Nokie 19. 7. 2013Autor: Reuters

Šéfovi Nokie Stephenu Elopovi se zatím nedaří zastavit pokles akcií a ztrátu tržní pozice. Nokia přichází o klienty na obou koncích spektra. Zákazníky nejdražších telefonů jí přetahuje Samsung, Apple či HTC. Nejméně nároční klienti zase nakupují jednoduché telefony čínských výrobců jako ZTE.

Nokia byla největším světovým výrobcem mobilních telefonů v letech 1998 až 2012. Od roku 2008 začal její tržní podíl rychle klesat. Pokles jde z větší části ve prospěch prodejů smartphonů, především iPhonu od společnosti Apple a zařízení využívajících operační systém Android od Googlu. V důsledku toho se cena akcií Nokie propadla více než z 28 eur za kus v listopadu 2007 na současných méně než tři eura za akcii.

V únoru 2011 uzavřela Nokia strategické partnerství s Microsoftem, které do všech jejích chytrých telefonů přineslo systém Windows Phone. Nokia proto ukončila vývoj vlastního operačního systému Symbian. Ani toto partnerství Nokii ale zatím nepomohlo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!