Výplatní pásky i lékařské záznamy. Lidé ukládají na Ulož.to nechráněná data, varuje analýza | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Výplatní pásky i lékařské záznamy. Lidé ukládají na Ulož.to nechráněná data, varuje analýza

Výplatní pásky i lékařské záznamy. Lidé ukládají na Ulož.to nechráněná data, varuje analýza
Lidé ukládají na Ulož.to i citlivá data, aniž by je zabezpečili
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Platforma Ulož.to slouží k volnému ukládání a sdílení digitálních dat. Kromě jiného obsahu se na ní objevuje také vysoké množství nechráněných osobních údajů, často přitom jde o firemní data. Upozornila na to analýza společnosti Sodat. 

Kybernetici v rámci analýzy zkontrolovalo více než 15 tisíc volně dostupných souborů, které se na českém internetovém úložišti nacházejí. Z velké části se jednalo o různou formu firemních dat například z účetních nebo IT společností. Ve složkách se ale nacházela také e-mailová komunikace plastické chirurgie a to včetně fotografií, diagnóz nebo podrobných konzultací o zdravotním stavu.

Právě zálohované e-mailové komunikace byly podle autorů analýzy nejčastějším zdrojem získaných dat. Z celkového počtu 112 záloh e-mailových účtů byl heslem zabezpečen pouze jediný. Některé firmy přitom přiznaly, že podobným způsobem informace zálohují pravidelně. Celkem se získaná data týkala více než tisícovky firem.

Z veřejných dat analýza získala více než sedm stovek rodných čísel, téměř osm desítek výplatních pásek, 1373 přihlašovacích hesel a více než třicet tisíc telefonních čísel. „Veřejná úložiště představují pro firmy velké riziko, protože data sem nahrávají často sami zaměstnanci bez jakékoliv kontroly,“ říká šéf Sodatu Jan Vobruba.

Digitální prodejny se čím dál více prosazují. Data pomáhají jak v logistice, tak v reklamě
Auto jako schránka. Škoda testuje doručování zásilek z e-shopů do vozů zákazníků

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!