Zlevní mobilní data? Jejich spotřeba v Česku dvojnásobně vzrostla

Mobilní data

Mobilní data Zdroj: profimedia.cz

Exministryně průmyslu Martu Novákovou stály výroky o drahých mobilních datech v Česku ministerské křeslo.
Mobilní data
Karel Havlíček, nový ministr průmyslu a obchodu
4
Fotogalerie

Spotřeba dat v mobilních sítích loni vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé „prosurfovali“ 368 petabytů dat. Spotřebu táhla především služba fixního LTE, tedy domácí Wi-Fi router připojený k internetu přes mobilní síť LTE. Vyplývá to z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Od roku 2011 do poloviny roku 2018 klesla průměrná jednotková cena za megabyte (MB) dat, bez zahrnutí fixního LTE, o 0,32 koruny, tedy o více než 74 procent. Za posledního 2,5 roku klesla o šest haléřů, tedy o 35 procent, na 0,11 koruny za MB.

Počet uživatelů internetu v mobilu se loni zvýšil o 232 tisíc na 7,98 milionu SIM karet z celkového počtu 14,7 milionu aktivních karet na trhu. Vedle tří plnohodnotných mobilních operátorů na trhu působilo kolem 180 virtuálních operátorů a přeprodejců služeb, plyne z dat ČTÚ.

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM se meziročně zvýšila o 47 procent na 1,23 gigabytu (GB). SIM karta využívající fixní LTE měsíčně průměrně spotřebovala 60,31 GB dat, tedy o 85 procent více, než v roce 2017.

Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě. Celkem Češi vydávají za telekomunikační služby 680 korun měsíčně. Nejvíce platí ti nejchudší. „Lidé s čistým příjmem do 10 tisíc korun platí průměrně 684 korun měsíčně. To je o 11 procent více než u lidí s příjmy mezi 10 a 20 tisíci korun, kteří měsíčně vydávají 611 korun. Potvrzuje se tak hypotéza, že lidé s nejnižšími příjmy platí za telekomunikace nadprůměrné částky,“ řekl již dříve hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.