ANO je po komunálních volbách zkušenější, naučilo se ustupovat | e15.cz

ANO je po komunálních volbách zkušenější, naučilo se ustupovat

Štáb hnutí ANO
Štáb hnutí ANO
• 
ZDROJ: reuters
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Těsné vítězství ANO v komunálních volbách neumožnilo, aby všude tam, kde zvítězilo, obsadilo posty primátorů a starostů. Například výhry v 11 z 13 krajských měst proměnilo jen v sedm primátorských řetězů.

Oproti minulému klání o radnice se však uskupení Andreje Babiše dokázalo častěji dohodnout se svými odpůrci. S ODS, která je nejsilnější opoziční stranou v Poslanecké sněmovně, uzavřelo v největších městech osm svazků. A v Plzni a Hradci Králové, kde ANO získalo nejvíce hlasů, dokonce přenechalo primátorské funkce lídrům občanských demokratů.

„Hnutí se poučilo a nenechalo se jako v minulosti předběhnout, aby se o koalici nakonec rozhodlo bez něj,“ řekl politolog Jakub Charvát s tím, že ANO dříve zbytečně trvalo na svých požadavcích, protože mělo pocit, že je vítěz. „Už ale pochopilo, že vítězem je až ten, kdo sestaví většinu. Dokáže přijmout kompromisy a dokonce i ustoupit,“ dodal.

Ve volbách v roce 2014 zvítězila Babišova formace v devíti krajských městech. Primátory měla v šesti včetně Prahy a Brna. O některé však postupně přišla, když se jí sestavené rady rozpadly. Tentokrát hnutí skončilo v hlavním městě na poslední příčce a v moravské metropoli ho vyšachovala ODS.

Na oplátku chtěl modré obejít v Ostravě Tomáš Macura (ANO). Nakonec se s nimi usmířil a byl i jejich hlasy ve středu zvolen primátorem. Ve třetím největším českém městě bude vládnout ještě s podporou Pirátů a lidovců.

Spolupráce ANO a ODS místy naráží na odpor jednotlivců. Třeba v Hradci Králové opustil občanské demokraty exprimátor Otakar Divíšek a v Pardubicích se místa radního vzdal jeho stranický kolega Karel Haas. Bez problémů se naopak obešlo jednání v Plzni, kde těsně první ANO přenechalo neprestižnější pozici v čele rady poslanci ODS Martinu Baxovi.

Ze všech 27 statutárních měst zatím nemá dohodnutou koalici už jen Most a Chomutov. Příští vedení radnic znají i obyvatelé většiny okresních měst, i v nich převažuje ANO. Jednání ještě neskončila v Berouně, Domažlicích, Jindřichově Hradci či Mělníku.

Povolební situace v krajských městech
  vítěz voleb  koalice  primátor
Praha ODS PS, Praha sobě, SSPP Zdeněk Hřib (PS)
Brno ANO ODS, KDU-ČSL, PS, ČSSD Markéta Vaňková (ODS)
Ostrava ANO ANO, ODS, PS, KDU-ČSL Tomáš Macura (ANO) 
Plzeň ANO ANO, ODS, TOP 09, ČSSD Martin Baxa (ODS) 
Karlovy Vary ANO ANO, Karlovaráci, ODS Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)
Ústí nad Labem ANO ANO, UFO, ODS, PRO Petr Nedvědický (ANO) 
Liberec SLK SLK, ANO, ODS Jaroslav Zámečník (SLK) 
České Budějovice ANO ANO, HOPB, SPB, ČB, STAN Jiří Svoboda (ANO)
Hradec Králové ANO ANO, ODS, ZPHZ Alexandr Hrabálek (nestraník za ODS)
Pardubice ANO ANO, ODS, KPP, SPP, ČSSD Martin Charvát (ANO)
Jihlava ANO FJ, ODS, ŽJ, KDU-ČSL Karolína Koubová (FJ) 
Olomouc ANO ANO, ODS, KDU-ČSL, Společně Miroslav Žbánek (ANO)
Zlín ANO ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS, PS Jiří Korec (ANO)

Použité zkratky: Pirátská strana (PS), Spojené síly pro Prahu (SSPP), Ústecké Fórum Občanů (UFO), Starostové pro Liberecký kraj (SLK), Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), Společně pro Budějovice (SPB), Čisté Budějovice (ČB), Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ), Koalice pro Pardubice (KPP), Sdružení pro Pardubice (SPP), Fórum Jihlava (FJ), Žijeme Jihlavou (ŽJ)


ODS čelí kritice za svazky s extrémisty

V Rychnově nad Kněžnou zřejmě zanikne podle stanov ODS místní organizace strany kvůli koalici s komunisty. Spolupráci s nimi zakazuje usnesení občanských demokratů z roku 2006. Podobná situace je v Hranicích, i tam se modří dohodli s KSČM. Předsednictvo ODS vyzvalo místní buňku, aby spojení odmítlo. Její členové však tvrdí, že o žádnou koalici nejde, a vedení hranické organizace opustili. Z ODS vystoupí i zastupitel Krupky, který podpořil koalici ČSSD, uskupení Krupka naše město a SPD. S uskupením Tomia Okamury se ODS dohodla také v Kladně. „S SPD je to otázka politického vkusu, koalice s ním neděláme, i když to nemáme zakázáno stranickým usnesením,“ řekl šéf partaje Petr Fiala.S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery