Krajské volby 2024: Termín, systém, kandidátky a aktuální politická mapa

Krajské volby 2024

Krajské volby 2024 Zdroj: Grafiika e15

Klára Sudová , lig

Třináct krajů si v roce 2024 zvolí své zastupitele, ty pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích. Výsledné koalice se bez něj ovšem ve většině případů obešly. Kdy je termín voleb 2024, jak si zažádat o voličský průkaz a proč se krajší zastupitelé nevolí v Praze? 

Termín: Kdy budou krajské volby 2024? 

Krajské volby a volby do Senátu se v roce 2024 uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín vyhlásil prezident Petr Pavel. Přesné termíny jsou:

  • 20. září 2024, pátek, 14:00 - 22:00
  • 21. září 2024, sobota, 8:00 - 14:00

Volby do zastupitelstev se vždy konají během posledních 30 dnů před uplynutím mandátu předchozích zastupitelů. Zatím poslední krajské volby byly ve dnech 2. a 3. října 2020. Termín voleb musí vždy vyhlásit prezident republiky, a to alespoň 90 dnů před jejich konáním. Souběžně s nimi se uskuteční volby do Senátu.

Kdo může volit v krajských volbách?

Krajské zastupitele může volit každý, kdo splní následující podmínky

Obecnými překážkami volebního práva jsou: 

  • omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva,
  • zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu (s touto překážkou jsme se opakovaně setkávali během pandemie). 

V případě voleb do zastupitelstev krajů a obcí potom existují ještě dvě překážky, a to:

  • výkon trestu odnětí svobody,
  • zahraniční výkon služby vojáka z povolání nebo vojáka v záloze.

Strany a kandidáti na krajské zastupitele

V krajských volbách se o přízeň voličů utkají následující kandidáti:

Ve volbách do zastupitelstev krajů mohou kandidovat pouze politické strany, hnutí a z nich vytvořené koalice. V krajských zastupitelstvech mají aktuálně největší zastoupení následující subjekty (viz mapa): 

  • ANO 2011
  • Piráti
  • ODS
  • STAN
  • KDU-ČSL
  • SOCDEM
  • SPD
  • SLK
  • TOP 09
  • KSČM
  • Zelení

Kromě celorepublikových stran a hnutí se potom objevují také lokální uskupení působící jen na úrovni některých měst a krajů, například Hradecký demokratický klub, ProMOST, Jihočeši nebo právě SLK  (Starostové pro liberecký kraj). 

Po úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu mezi kandidující subjekty patří i Přísaha a hnutí Stačilo, v kterém kandidují komunisté.

Kraje podle aktuální politické mapy

Kandidátky: Kdo smí a nesmí na kandidátní listiny?

Konkrétní kandidáty a volební programy pro krajské volby budou jednotlivé strany teprve zveřejňovat. Kandidátní listiny je třeba předat krajskému úřadu nejpozději 66 dnů před termínem voleb. Možnost přihlásit se do voleb skončila 16. července. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady začátkem srpna. 

Platí, že kandidovat může každý, kdo může i volit. Jedná se tedy o plnoletého občana České republiky, který má trvalý pobyt v některé z obcí náležících do územního obvodu kraje a současně u něj neexistuje překážka ve výkonu volebního práva (výkon trestu odnětí svobody nebo omezení svéprávnosti). 

Funkce člena krajského zastupitelstva je neslučitelná s funkcí na ministerstvu (například s funkcí náměstka ministra nebo ředitele odboru ministerstva), ústředním orgánu státní správy nebo jiném orgánu státní správy s celostátní působností. Platí to za předpokladu, že tato funkce byla obsazena volbou, jmenováním nebo ustanovením.

Slučitelné funkceNeslučitelné funkce
Člen zastupitelstva obceFunkce na ministerstvu
Člen vládyOrgány státní správy s celostátní působností
Poslanec 
Senátor 

Na druhou stranu zákon stanovuje, že výkon funkce krajského zastupitele je slučitelný s funkcí člena vlády, člena zastupitelstva obce, poslance nebo senátora. Přesněji tyto vztahy popisuje Ministerstvo vnitra ČR.

Volební systém: Jak často se konají krajské volby?

Krajské volby se konají každé čtyři roky ve všech krajích České republiky s výjimkou Prahy. Poslední volby proběhly v roce 2020. Do zastupitelstva se v závislosti na počtu obyvatel daného kraje volí 45 až 65 členů.

Počet obyvatel krajePočet členů krajského zastupitelstva
Do 600 tisíc45
600 tisíc až 900 tisíc55
Nad 900 tisíc65

Když během volebního období zanikne mandát některého ze zastupitelů, vybírá se ze stejné politické strany, hnutí nebo koalice náhradník, který nastoupí jeho místo. Je přitom zapotřebí dodržet pořadí na hlasovacím lístku nebo pořadí určené preferenčními hlasy voličů.

Pokud není možné vybrat náhradníka, zůstává mandát neobsazený. Ve chvíli, kdy by takto počet zastupitelů klesl na méně než polovinu, bude třeba vyhlásit nové volby. Předčasné volby se nevyhlašují jen v případě, že do řádných voleb zbývá méně než půl roku. 

Praha: Proč se nevolí v hlavním městě?

V Praze se krajští zastupitelé nevolí, protože obdobnou funkci v tomto případě zastává Zastupitelstvo hlavního města Prahy. To rozhoduje o záležitostech týkajících se Prahy, tedy například předkládá návrhy zákonů, vydává územně plánovací dokumentaci, schvaluje rozpočet města nebo vydává obecně závazné vyhlášky. Zastupitelstvo je tvořeno 65 členy. Občané hlavního města je volí každé čtyři roky v komunálních volbách

Voličský průkaz: Kdy a jak o něj žádat

Voliči, kteří se v termínu voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, si mohou zažádat o voličský průkaz. V případě voleb do zastupitelstev krajů potom na jeho základě mohou odevzdat svůj hlas i v jiné volební místnosti. Je to možné ovšem pouze v místnostech spadajících do územního obvodu kraje, ve kterém je volič přihlášen k trvalému pobytu. Na základě voličského průkazu tedy v krajských volbách není možné volit v jiných krajích na území České republiky ani v zahraničí. 

Žádost o voličský průkaz můžete vyřídit:

  • osobně
  • poštou
  • elektronicky prostřednictvím datové schránky/Portálu občana

Písemnou žádost doručovanou poštou je nutné opatřit ověřeným podpisem. Všechny typy žádostí se podávají k obecnímu úřadu, úřadu městské části nebo městského obvodu v místě trvalého bydliště. Písemná nebo elektronická žádost musí na úřad dorazit alespoň týden před prvním dnem voleb, osobně lze žádat nejpozději dva dny před volbami.

Písemně či on-line (přes datovou schránku) mohou voliči tedy žádat nejpozději v pátek 13. září 2024 do 16:00. Osobně nejpozději ve středu 18. září 2024 do 16:00 na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště.

Žádost o voličský průkaz lze vyřídit snadno i pomocí datové schránky fyzické osoby přes Portál občana:

  • Na hlavní stránce Portálu občana zvolte Žádost o voličský průkaz, případně v sekci Podání vyberte Další podání a Žádost o vydání voličského průkazu.
  • Zde si vyberete, pro které vyhlášené volby chcete získat voličský průkaz. 
  • Volič přebývající v zahraničí bez trvalého pobytu v Česku nemůže o voličský průkaz žádat skrze Portál občana a musí místo toho na zastupitelském úřadě v zahraničí podat žádost osobní nebo písemnou formou.

Žádost musí obsahovat informaci, pro jaký typ voleb má být průkaz vystaven, dále jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a pokud se liší, tak i adresu pro doručení průkazu. Žádný předepsaný formulář neexistuje, oficiální vzor ale najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.  

Volební místnosti: Kde volit?

Přesné umístění volebních místností a rozdělení okrsků zveřejňuje spolu s dalšími informacemi starosta obce, a to nejpozději 15 dnů před volbami. Volební místnosti se otevírají vždy na dva dny, a to v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Ministerstvo vnitra už přišlo s návrhem jednodenní volby. Od roku 2026 by se tak mohlo volit pouze v pátek od 7 do 22 hodin. 

Volební lístky: Jak volit?

Nejpozději tři dny před volbami obdrží každý volič na adresu svého trvalého bydliště sadu hlasovacích lístků. Novou sadu potom na vyžádání poskytne i hlasovací komise přímo ve volební místnosti. 

Při hlasování prokáže volič svou totožnost platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, případně předá členovi volební komise svůj voličský průkaz. Následně obdrží prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. Do obálky může vložit vždy jen jeden hlasovací lístek, u kterého lze využít preferenční hlasy. Zakroužkovat můžete maximálně čtyři kandidáty

Aby se politické strany, hnutí nebo koalice dostaly k přerozdělování mandátů, musí získat minimálně 5 procent ze všech platných hlasů. Mandáty se následně rozdělují za pomocí upravené d'Hondtovy metody (používá se řada dělitelů začínající číslem 1,42).

  

Volební komise pro volby 2024

Každá volební komise se skládá z komisařů navržených jednotlivými politickými stranami, hnutími a koalicemi. Ty dále doplňují starostou jmenovaní zaměstnanci úřadu a dobrovolníci, kteří se jako zájemci přihlásili na obecním úřadě a splňují zákonem stanovené podmínky.

Členem komise se může stát každý občan, který dosáhl plnoletosti a neexistují u něj žádné překážky pro výkon volebního práva v Česku. Nesmí se přitom jednat o člověka, který ve volbách současně kandiduje. Komise má vždy alespoň pět členů, v případě nejmenších volebních okrsků stačí čtyři členové. 

Volební účast

Volby do zastupitelstev krajů se obecně vyznačují spíše nižší volební účastí. V posledních volbáchv roce 2020 se průměrná účast vyšplhala na 37,95 procent. Nejméně lidí dorazilo k urnám v Ústeckém kraji. Hlasovalo tady jen jen 31,3 procent oprávněných voličů. Naopak nejvyšší byla účast ve Zlínském kraji, kde svůj hlas odevzdalo 41,19 procent voličů. 

Výsledky voleb

Poslední krajské volby vyhrálo hnutí ANO ve všech krajích s výjimkou Středočeského, Libereckého a Královéhradeckého. Po celé republice získalo celkem 21,83 procent odevzdaných hlasů a 178 mandátů.

Čísla tak v tomto případě poměrně přesně kopírovala výsledky předchozích krajských voleb v roce 2016. Řada koalic se v jednotlivých krajích nakonec obešla bez účasti vítěze voleb. Zajímá vás, jak se hlasovalo ve vaší obci nebo kraji? Prohlédněte si podrobné výsledky krajských voleb 2020.