Babiš chce upravit navrhovanou sazbu pro bohaté | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Babiš chce upravit navrhovanou sazbu pro bohaté

Babiš chce upravit navrhovanou sazbu pro bohaté
Peníze, koruny
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Vláda v demisi snížila navrhovanou sazbu daně z příjmů pro lidi s vysokými příjmy z 24 na 23 procent. Navrhovaná sazba pro lidi s nižšími příjmy zůstává na 19 procentech. Opoziční strany návrh kritizují. Původní návrh představoval proti současné situaci snížení daně pro lidi s nižšími příjmy a zvýšení pro vysokopříjmovou skupinu. Nyní by se snížila daň oběma skupinám.

Dvě sazby daně mají nahradit od příštího roku nynější systém kombinující superhrubou mzdu, daň z příjmů a solidární přirážku k dani pro lidi s příjmem nad zhruba 1,2 milionu korun ročně. Uvedla to Česká televize. Nyní daň pro lidi s nižším příjmem činí dohromady 20,1 procenta a pro lidi s vyšším příjmem 23,37 procenta.

Ministerstvo financí v návrhu změn daňových zákonů, zaslaném začátkem února do připomínkového řízení, uvádělo sazby daně z příjmů 19 a 24 procent. Nakonec sazbu pro vysokopříjmovou skupinu snížilo na 23 procent. "My jsme to zaokrouhlili dolů, abyste nám potom neříkali, že navyšujeme daně," řekl ČT premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Babiš odmítá vyšší daň pro banky, s Hamáčkem se přesto brzy sejde

Změny daní kritizuje opozice. "Zrušení superhrubé mzdy ano, ale snížení daní těm nejbohatším - to znamená nad 115 tisíc hrubého - je směšné. Doufám, že je to jen vtip," řekla televizi poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala již dříve uvedl, že návrh ministerstva financí je marketingový trik, který nepovede ke zlepšení ani zjednodušení daňového systému.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!