Bankovní úřad EU má do Česka pomoci dostat Dobeš, do Prahy už přesunul Galileo | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Bankovní úřad EU má do Česka pomoci dostat Dobeš, do Prahy už přesunul Galileo

ČTK

České úsilí o přesun Evropského bankovního úřadu (EBA) z Londýna do Prahy by měl mít na starosti v roli vládního zmocněnce Karel Dobeš. Obdobnou funkci při kabinetu zastává i pro spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA. Vytvořením nové funkce se bude v pondělí zabývat kabinet. Česká vláda už svůj zájem, aby se Praha po odchodu Velké Británie z Evropské unie stala sídlem instituce, dala na vědomí představitelům unie.

"Na základě posouzení situace a v souvislosti se zkušeností s kandidaturou ČR na přesun GSA se navrhuje jmenovat do funkce vládního zmocněnce pro kandidaturu ČR na EBA pana Karla Dobeše," stojí v materiálu pro ministry. Za hlavní důvody označuje dokument předchozí úspěšnou Dobešovu misi, jeho zkušenosti, kontakty, přehled a kompetence. Zmocněncem pro spolupráci s GSA by měl Dobeš zůstat.

Úřad, který má v Londýně 159 zaměstnanců a na jehož jednání ročně přijíždí 10.000 až 15.000 lidí, by se měl přestěhovat kvůli brexitu. Evropská komise na konci března oznámila, že o právo hostit EBA se ucházejí všechny členské státy. Česko by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohlo mít výhodu díky tomu, že zatím nepřijalo euro.

Navigační systém Galileo je v provozu. Jeho příprava trvala nekonečných sedmnáct let

Zmocněnec by měl podle materiálu, který předložil vládě Sobotka, zajistit řádný průběh české kandidatury. "Bude zodpovědný za provádění a koordinaci všech aktivit souvisejících s kandidaturou, včetně zajištění a plnění komunikační strategie," uvádí návrh. Zvýšit šance Česka v konkurenci ostatních států může podle něj co nejrychlejší zřízení a obsazení funkce, protože se blíží start oficiálních jednání o vystoupení Británie z EU.

Česká vláda upřednostnila bankovní úřad před Evropskou lékovou agenturou (EMA), která rovněž sídlí v Londýně. Když vláda na začátku února ze dvou institucí zvolila tu bankovní, tehdejší státní tajemník pro EU Tomáš Prouza uvedl, že Česko má v této oblasti lepší šanci.

Merkelová apeluje: Evropský bankovní úřad by se měl přestěhovat do Německa

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. Kritéria, podle kterých budou sídla unijních agentur vybírána, budou přijata na červnovém jednání Evropské rady. Do konce července členské státy musí předložit svou oficiální kandidaturu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!