Merkelová apeluje: Evropský bankovní úřad by se měl přestěhovat do Německa | E15.cz

Merkelová apeluje: Evropský bankovní úřad by se měl přestěhovat do Německa

ČTK

Evropský bankovní úřad (EBA) by se měl po odchodu Británie z Evropské unie přestěhovat z Londýna do Německa, uvedla Angela Merkelová. 

Podle německé kancléřky totiž Německo již vhodným finančním centrem v podobě Frankfurtu nad Mohanem disponuje. EBA se vyslovil proti březnovému návrhu Evropské komise, podle kterého by se měl sloučit s Evropským orgánem pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA), který ve Frankfurtu již sídlí.

Úřad EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. O to, aby se k nim instituce, která má v Londýně 159 zaměstnanců a na jejíž jednání ročně přijíždí 10 až 15 tisíc lidí, přestěhovala, usiluje řada členských zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Návrh EK na sloučení EBA s EIOPA, který posílil německou pozici, se setkal s nevolí Paříže a dalších měst, která by ráda, aby se EBA přestěhoval k nim. EBA sám dnes návrh v dopise EK zpochybnil se zdůvodněním, že sloučení by nepřineslo žádné úspory, protože personál v klíčových odděleních už je "osekán na kost".

EIOPA zase podle agentury Reuters uvedla, že možné změny je třeba pečlivě zvážit, aby byla zachována kontinuita a efektivita. EBA si v dopise EK rovněž postěžoval, že se dostává do stínu Evropské centrální banky, která má větší zdroje a kontrolu nad bankami v eurozóně přebírá sama.

Slovinské HDP nadprůměrně roste. Ekonomikou hýbou investice, export a Melania Trumpová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!