Brno plánuje miliardový schodek, utratí našetřené peníze z minulosti | e15.cz

Brno plánuje miliardový schodek, utratí našetřené peníze z minulosti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Radní Brna navrhují prosincovému zastupitelstvu ke schválení schodkový rozpočet města na příští rok s příjmy přes 10,3 miliardy a výdaji bezmála 11,8 miliardy korun. 

Rozdíl pokryjí vlastní peníze ze zdrojů z let minulých, řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Brněnské zastupitelstvo schválilo loni v prosinci rozpočet města na letošní rok s příjmy 10,1 miliardy a výdaji 11,3 miliardy korun. Plánovalo, že více než miliardový schodek dorovná různými kombinacemi financování.

Na dorovnání 1,5 miliardy velkého schodku v rozpočtu pro příští rok si Brno nebude muset půjčovat a pokryje ho z vlastních peněz díky vyšším daňovým příjmům, nevyčerpaným penězům z letošního roku a také penězům z fondů.

Podle Vokřála se meziročně plánuje nárůst daňových příjmů zhruba o půl miliardy korun, na druhé straně se zvýší o 230 milionů korun transfery městským částem. Z toho bude kolem 65 milionů na činnost a 165 milionů na rekonstrukce školských zařízení. "V minulosti se na opravy škol dávalo 20 až 40 milionů, příští rok dáme mnohem více. Městské části přitom vyjádřily potřebu na opravy školských zařízení kolem půl miliardy korun," řekl.

Podle primátora je důležité, že město bude nadále snižovat dluh. Na konci loňského roku byl dluh 4,9 miliardy korun. Město ho letos sníží o 300 milionů na 4,6 miliardy korun a o dalších 310 milionů v příštím roce, doplnil Vokřál.

Kromě toho Brno nezapojilo do rozpočtu 650 milionů korun, které převedlo do Fondu rezerv a rozvoje k budoucímu využití na strategické investiční akce, jako je například stavba Janáčkova kulturního centra nebo fotbalového stadionu za Lužánkami. Vokřál uvedl, že by chtěl tuto rezervu zvýšit zhruba o dalších 500 milionů korun. Na tyto peníze nebude město sahat do doby, než budou potřeba na financování velkých investičních akcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video