Bývalé sídlo říšského protektora Heydricha mění majitele, zájemce za něj dal 40 milionů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Bývalé sídlo říšského protektora Heydricha mění majitele, zájemce za něj dal 40 milionů

ČTK

Dolní zámek v Panenských Břežanech u Prahy, který za druhé světové války obýval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, zájemce v dražbě koupil za 38,7 milionu korun. Elektronická dražba trvala 1,5 hodiny, vyvolávací cena byla 30 milionů korun.

Zámek postavený v 19. století je ve špatném technickém stavu, od roku 2017 je kulturní památkou. Společnost, které patří, je v likvidaci, dražbu objektu nařídil exekutor. Před rokem 1989 v zámku fungoval Výzkumný ústav kovů, později areál, který zabírá přes šest hektarů, sloužil jako sklad.

Heydrich, který byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Atentát na něj je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

V Panenských Břežanech je i takzvaný horní zámek, v němž za války bydlel další významný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank. V barokním zámku je dnes památník národního odboje a útlaku. Součástí expozice jsou autentické předměty, například stůl vůdce sudetských Němců Konrada Henleina nebo kopie pankrácké gilotiny.

Zápisník Jana Vávry: Není cesty zpět
Praha má téměř 1300 prázdných městských bytů. Chystá se je rekonstruovat
Pirát Ferjenčík: Jak zkrotit ceny bytů? Můžeme je danit podle trvalého bydliště

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!