Praha má téměř 1300 prázdných městských bytů. Chystá se je rekonstruovat | E15.cz

Praha má téměř 1300 prázdných městských bytů. Chystá se je rekonstruovat

Nguyen Thuong Ly

Každá městská část v Praze spravuje desítky až stovky obecních bytů, ve kterých nikdo nebydlí. V drtivé většině je to dáno jejich neutěšeným stavem, mnohé z nich potřebují rekonstrukce za stovky tisíc až milion korun. Radní Adam Zábranský (Piráti) zmapoval bytové fondy městských částí a výsledky analýzy má deník E15 exkluzivně k dispozici.

Pražské městské části mají dohromady zhruba 23,5 tisíce bytů, z toho je prázdných 1291. „Zajímavé je, že se to číslo koncentruje z velké většiny do pěti městských částí,“ řekl Zábranský. Nejvíce volných bytů má Praha 10, která jich má 285. Následuje třetí městská část s 262 volnými byty, Praha 1 s 256 jednotkami, Praha 8 se 182 byty a Praha 5 se 109 byty. Další radnice mají méně než sto prázdných bytů.

Většina těchto bytů zůstává prázdných proto, že jsou ve špatném až dezolátním stavu. „Rekonstrukce jsou finančně náročné. Je možné, že na to městské části neměly peníze nebo se jim do toho nechtělo investovat, protože návratnost investice může být několik let,“ řekl Zábranský, podle kterého se radnice často zaměřovaly na ty nejméně nákladné opravy a na byty v horším stavu nedošlo.

Za stovkami prázdných bytů může podle některých politiků i špatná bytová politika minulých vedení v městských částech. „Stovky milionů z nájmů a privatizací bytového fondu byly každoročně převáděny do rozpočtu, do oprav bytů šla pouze drobná část příjmů,“ řekl místostarosta Prahy 10 Petr Beneš (Piráti).

Magistrát se chystá letos vypsat výzvu městským částem, kde si radnice mohou zažádat o prostředky na rekonstrukce. „V koalici je shoda, že chceme co nejrychleji zvýšit počet městských bytů, které jsou aktivně využívané. A rekonstrukce jsou nejrychlejší a nejlevnější varianta,“ řekl Zábranský. „Uvidíme, kolik městských částí se do toho přihlásí. Určitě během tohoto roku rozdáme první peníze,“ dodal.

Magistrát hodlá dotační program pokrýt z městského fondu dostupného bydlení. Celkové náklady by se mohly vyšplhat až

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!