Chytrá karanténa 2.0 letos vyjde na 200 milionů, odhadl Vojtěch | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Chytrá karanténa 2.0 bude letos stát 200 milionů, odhadl ministr Vojtěch

ČTK, vku

Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dohromady by mělo jít o více než 150 nových pracovníků. Ti by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic. 

„Na každou z krajských stanic by mělo nastoupit deset nových pracovníků,“ uvedl ministr. Budou se soustředit na trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s nemocnými. Na ministerstvu také podle něj vznikne speciální odbor, který bude řešit kromě aktuální epidemie nového koronaviru i další hrozby pro veřejné zdraví. Chytré karanténě se v něm bude věnovat 17 lidí a celý projekt bude mít pod sebou hlavní hygienik, dodal.

Na pozici hlavního hygienika ministerstvo vypsalo výběrové řízení poté, co vláda v polovině března odvolala Evu Gottvaldovou. Nyní je řízením pověřená ředitelka středočeských hygieniků Jarmila Rážová. Vojtěch dodal, že výsledek výběrového řízení by měl být znám v řádu týdnů.

Návrh projektu má v pondělí schvalovat vláda, podle ministra se nyní dokončuje a bude včas připraven. S ministerstvem financí už je podle něj financování předjednáno. „Chytrá karanténa 2.0“ bude podle Vojtěcha robustnější než současné nástroje, které musely vznikat rychle v reakci na vypuknutí nákazy. „Bude to nastaveno tak, abychom zvládli zhruba 400 nakažených lidí denně, případně můžeme rozšířit až na 1000 lidí denně,“ uvedl. Je podle něj nutné se připravit na to, že další vlna epidemie bude horší, než byla ta dosavadní.

Premiér Andrej Babiš zkritizoval ministra zdravotnictví kvůli chytré karanténě

Ministr zopakoval, že zapojení do systému karantény bude i do budoucna dobrovolné. I proto podle ministra nemá návrh podobu zákona. Plán počítá například s využitím mobilní aplikace eRouška nebo dobrovolným sledováním pohybu aplikací Mapy.cz. Technické řešení druhé části chytré karantény ministerstvo zdravotnictví připraví ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) v pořadu uvedl, že hygienické stanice dosud při trasování nemocných pracovaly bezchybně a velmi efektivně a projekt chytré karantény mu nepřipadá nezbytný. Vojtěch připustil, že nejde o nic úplně nového, ale zásadní je podle něj s pomocí nových nástrojů epidemiologické šetření výrazně urychlit a také zefektivnit a zrychlit testování.

Útraty v kamenných obchodech se v karanténě často propadly k nule

Hledá se cesta k moři. Češi mají na dosah koridor do Chorvatska

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!