EET: Z pokladen vyjelo už 5,3 milionu účtenek, došlo 130 udání

EET1

EET1 Zdroj: PR

EET
Harmonogram EET
EET
EET
EET
7
Fotogalerie

Restauratéři a hoteliéři za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb odeslali na servery Finanční správy 5,3 milionu účtenek. Zároveň úřad již eviduje 130 oznámení o nevydání účtenky. Dodala, že systém běží plynule a bez problémů.

Krátkodobě byla kvůli útoku kolem 15:00 jen nedostupná informační stránka etržby.cz. Server pouze poskytuje informace o EET a se samotnou evidencí a shromažďováním údajů z účtenek nesouvisí. "Následkem útoku tak byla pouze nedostupnost informačních internetových stránek, která byla obratem odstraněna. Praktickou činnost podnikatelů výpadek nijak nenarušil," uvedla Petlachová.

Do EET se zatím zapojilo 37 248 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 tisíc podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu se do evidence zaregistrovalo 46 250 provozoven.

I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a pracují bez problémů.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.