Horníci asi budou moci odcházet do penze o sedm let dřív | E15.cz

Horníci asi budou moci odcházet do penze o sedm let dřív

Horníci asi budou moci odcházet do penze o sedm let dřív
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Horníci z hlubinných dolů budou zřejmě moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, zhruba v 56 letech. Nová pravidla dnes schválila Sněmovna, nyní novela zamíří k posouzení do Senátu. Dřívější odchody do důchodu jsou jedním z opatření, která by měla pomoci horníkům z černouhelné těžební společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

Firma má existenční problémy a v úterý na sebe podala u soudu insolvenční návrh, podle nějž dluží přes 17 miliard korun. I se zaměstnanci dodavatelských firem v OKD pracuje přes 12 tisíc lidí. Zatím není známo, kolika z nich by se předčasné důchody týkaly.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Po podání insolvenčního návrhu na OKD bylo obchodování s akciemi NWR na londýnské burze pozastaveno. O pozastavení obchodování s akciemi NWR rozhodla i burza v Praze, a to od počátku obchodního dne 5. května. Akcie NWR dnes v Praze padaly o 30 procent na sedm haléřů. Vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG).

O situaci v OKD dnes jednalo rozšířené předsednictvo vlády. Premiér Bohuslav Sobotka pak řekl, že cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace ve firmě. Kabinet vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy.

Na následujícím jednání vlády, jež bude příští středu, bude ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v aktivní politice zaměstnanosti. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů, které by byly připraveny pro horníky, pokud by se začalo propouštět. Sobotka s Mládkem a Marksovou v pátek pojedou řešit situaci OKD do Ostravy.

Žádné propouštění v dolech zatím ohlášeno nebylo, k 30. červnu má ale dohodou skončit 345 lidí. V reorganizačním návrhu těžební firma uvedla, že nejpozději na počátku příštího roku by chtěla ukončit těžbu v Dole Paskov, kde pracuje přes 1500 lidí.

Sobotka: Naším cílem je přispět ke stabilizaci situace OKD

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková dnes po jednání v Ostravě řekla, že zaměstnanci OKD, kteří pracují na povrchových pracovištích, by neměli mít problém se sháněním zaměstnání.

Podle místopředsedy Sdružení hornických odborů Rostislava Paličky je v celém OKD asi 1000 povrchových pracovníků. Pavel Juříček řekl za Moravskoslezský automobilový klastr, jenž sdružuje 74 firem, že má kompletně připraven rekvalifikační program pro horníky a vytipovány lokality, které by v kraji mohly absorbovat prvních 1000 horníků.

Moravskoslezští politici míní, že situace OKD je zvládnutelná, podle některých by stát do útlumu měl zasahovat. Zlepšit by se měla podle nich i spolupráce mezi krajem a ministerstvem průmyslu.

„Stát by měl zabezpečit, aby těžba v těch dolech, které jsou nerentabilní z pohledu provozního, byla zachována co nejdéle, a pro ty lidi, co odcházejí, byla postupně vytvářena nová pracovní místa,“ uvedl hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Ivo Vondrák, který bude na hejtmana kandidovat za ANO, vnímá jako velmi důležitou podporu odpovědných zaměstnavatelů, kteří nové pracovníky potřebují.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!