Italskou vládu má vést profesor práva bez politické zkušenosti

Giuseppe Conte

Giuseppe Conte Zdroj: ČTK

Italským premiérem by se mohl stát 53letý Giuseppe Conte, relativně neznámý profesor správního práva bez zkušeností s politikou. Společného kandidáta potvrdili podle tiskových agentur po pondělním setkání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéfové protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační a euroskeptické Ligy. Conteho případný nástup do funkce a tím vlastně i kontroverzní koaliční smlouva, která vyvolala obavy evropských partnerů a institucí, jsou podmíněny souhlasem hlavy státu. Mattarella si k dalším konzultacím na úterý pozval předsedy obou komor parlamentu.

Zatím není jasné, zda Mattarella nominaci schválí, některé italské deníky spekulují, že si v čele vládě přeje významnější osobnost. Zdroj blízký hlavě státu uvedl, že Mattarella potřebuje čas, aby si promyslel, zda nominaci politického nováčka potvrdí. Prezident si k dalším konzultacím na úterý pozval předsedu Poslanecké sněmovny Roberta Fica a předsedkyni senátu Elisabettu Casellatiovou.

K rýsující se vládní koalici přesto v pondělí Lize, svému evropskému spojenci, popřála šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. S Matteem Salvinim, který Ligu vede, se má v Itálii tento týden setkat Steve Bannon, bývalý hlavní strategický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Bloomberg.

O 31letém šéfovi M5S Luigim di Maiovi média píší jako o budoucím ministru práce a sociálního zabezpečení, 45letý předseda Ligy Matteo Salvini patrně povede vnitro. Conteho navrhlo podle deníku La Repubblica M5S.

Znepokojení evropských partnerů a institucí vyvolal po zveřejnění koaličního programu zejména odklon od úsporných opatření EU. Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga chce zavést přímou daň, M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20 000 korun). Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau zase upozorňuje na zřízení paralelního vládního orgánu, jehož rolí by bylo rozhodovat spory mezi koaličními stranami. Italská ústava na nic takového nepamatuje, a tak by role výboru byla neformální.

Podle listu Huffington Post Italia by jeho ustavení bezpochyby vedlo ke konfliktům mezi jednotlivými státními institucemi, a možná dokonce i k ústavní krizi. Münchau v této souvislosti připomíná podkopávání italské ústavy fašisty ve třicátých letech minulého století.

Koaliční smlouva volá také po deportacích migrantů bez dokumentů, který je v Itálii zhruba půl milionu. Protiimigrační Liga do společného programu patrně prosadila i zbudování více vězení a zvýšení počtu vězeňské stráže či policistů. Tiskové agentury a média dále připomínají, že Liga a M5S jsou proti sankcím uvaleným na Rusko, které považují jednak za obchodního partnera a také za strategického spojence při řešení krizí v Libyi, Sýrii a Jemenu.

Obavy z koaliční smlouvy M5S a Ligy, zejména z navrhované finanční a sociální politiky, vyjádřilo mimo jiné několik vysokých představitelů Evropské komise či francouzský ministr financí Bruno Le Maire; jejich skepsi potvrdily i ratingové agentury Fitch Ratings i DBRS. Ewald Nowotny, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, v pondělí uvedl, že doufá, že kroky nové italské vlády budou moudřejší než to, co se dočetl v novinách.

Giuseppe Conte

- Conte už nějaký čas v zákulisí spolupracuje se stranou M5S; Di Maio, ke kterému má blízko, si ho najal jako svého právníka a pověřil ho také, aby sestavil právní část programu hnutí. Nyní se o Di Maiovi hovoří jako o budoucím ministru práce a sociálního zabezpečení. 

- Conte je odborníkem na obchodní, správní, finanční a civilní právo. Přednášel na univerzitách na Sardinii, v Římě, ve Florencii a na Maltě, nyní vede kurzy soukromého práva na univerzitách ve Florencii a v Římě. 

- Narodil se 8. srpna 1964 ve Volturara Appulla, malém městě nedaleko Foggie v jihovýchodní Itálii, vystudoval právo na univerzitě La Sapienza v Římě a vzdělání si doplnil v zahraničí - na Yaleově a Newyorské univerzitě ve Spojených státech, pařížské Sorbonně a na Cambridgeské univerzitě v Británii. 

- V roce 1988, kdy promoval, jej jmenovali do komise, vytvořené úřadem premiéra, která měla pracovat na reformě občanského zákoníku. 

- Poskytoval právní konzultace Římské obchodní komoře; v roce 2013 jej poslanci parlamentu vybrali do poradního sboru státního úřadu, který se věnuje správnímu právu. Členství se vzdal v souvislosti se svou nynější nominací do vlády. 

- Často spolupracuje s renomovanými zahraničními univerzitami a publikuje v odborném tisku, napsal několik odborných publikací. Je členem vědeckého výboru Italského sdružení notářů. 

- Podle italského tisku je Conte také odborníkem na "řízení velkých firem v krizovém období", což se podle listu La Repubblica bude hodit při řešení problémů oceláren Ilva a aerolinek Alitalia. 

- Před letošními volbami ho strana M5S představovala jako možného ministra, který by mohl veřejnou administrativu "zbavit byrokratické zátěže". 

- Před svým angažmá v M5S zastával podle vlastních slov levicové postoje. "V minulosti jsem volil levici," řekl při představování vládních kandidátů strany M5S. Dále představil své priority: "Nejdřív ze všeho je nutné skoncovat s nepoužitelnými zákony. Je jich mnohem víc než těch 400, jež zmínil Luigi Di Maio," myslí si kandidát na premiéra. Dále je podle něj třeba posílit protikorupční legislativu a reforma školství, přijatá za předchozí vlády, prý musí být "kompletně přepracována". 

- Conte, vytáhlý elegán v dokonale padnoucím obleku, žije v Římě, kde má velkou právnickou firmu, je ženatý, ale bydlí odděleně od své manželky a desetileté dcery.