Italské volby: Zvítězily antisystémové a krajně pravicové strany | E15.cz

Italové se odvrátili od tradičních politických stran

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nedělní parlamentní volby v Itálii vyhrála podle předběžných výsledků středopravá koalice, v níž jsou nejvýraznějšími silami protiimigrační a euroskeptická Liga severu Mattea Salviniho a strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Podle agentury Reuters je téměř jisté, že žádná z hlavních politických sil nezískala většinu a že se Italové "ve velkém" odvrátili od tradičních stran a dali přednost antisystémovým, euroskeptickým a krajně pravicovým uskupením. Dosud bylo sečteno přes 90 procent hlasů.

Středopravá koalice zatím získala přes 37 procent hlasů. Překvapením voleb je vítězství Ligy severu nad Berlusconiho stranou. Jako nejsilnější jednotlivá strana z voleb vzešlo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Formace levého středu kolem vládnoucí Demokratické strany získala 23 procent hlasů. Média píšou o triumfu populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.

Jih a hlavní italské ostrovy, Sicílii a Sardinii, jednoznačně opanovalo M5S, severu dominuje středopravá koalice. Strany levého středu si udržely pouze dvě enklávy na severu - Toskánsko a autonomní region Tridentsko-Horní Adiže (jižní Tyrolsko) u hranic s Rakouskem.

Luigi Di Maio, šéf populistického Hnutí pěti hvězd (M5S), si nárokuje právo sestavit vládu, informovala agentura ANSA. "Je naší povinností dát Itálii vládu... Jsme (M5S) politickou silou, která zastupuje celou zemi, což o ostatních formacích říci nemohu. Z této pozice bychom měli vládu nevyhnutelně sestavit my," řekl na tiskové konferenci v Římě 31letý Di Maio. Hnutí je podle něj "připraveno jednat se všemi stranami" - M5S je nově ochotno jít do vládní koalice s dalším partnerem, což dříve rázně odmítalo.

Italská zpravodajka britského deníku The Guardian uvedla, že zhruba polovina Italů, kteří dorazili k urnám, podpořila populistické strany, dříve považované za okrajové. Agentura AFP píše o historickém skóre populistů z M5S a Salviniho krajní pravice, která podle odhadů obdržela v rámci koalice nejvíce hlasů (zhruba o 4 procentní body více než Berlusconiho strana).

"To zamíchalo kartami a uvrhlo zemi do politické nejistoty," konstatovala agentura. Deník Financial Times píše o "stranách proti establishmentu, které míří k vítězství". Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová na twitteru v neděli pozdě večer napsala, že "Evropská unie bude mít krušný večer". Dnes Salvinimu k volebnímu výsledku blahopřála a přidal se k ní i nizozemský předák odpůrců islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders.

Jeden z vedoucích představitelů M5S Alessandro Di Battista hovořil v souvislosti s odhady o triumfu hnutí. Další činitel M5S Riccardo Fraccaro už poznamenal, že jeho strana bude pro vytvoření příští vlády nepostradatelná. "Nikdo nebude schopen vládnout bez M5S," dodal Fraccaro. Hnutí nicméně před volbami vyloučilo, že by se podílelo na koaliční vládě.

Místopředseda Ligy severu Giancarlo Giorgetti podle agentury ANSA řekl, že o dalším postupu bude strana nejprve hovořit se svými spojenci z koalice. Spekulovalo se ale, že pokud koalice nezíská většinu, mohla by Liga severu spojit síly s Hnutím pěti hvězd.

Šéf poslanců Vzhůru, Itálie po zveřejnění prvních odhadů potvrdil, že pokud Liga severu získá v rámci koalice nejvíce křesel, bude její šéf Matteo Salvini koaličním kandidátem na premiéra.

Vládnoucí Demokratická strany (PD) bývalého premiéra Mattea Renziho získala podle předběžného sčítání kolem 19 procent hlasů a uvedla, že pokud se prognózy potvrdí, odchází do opozice. "Voliči se vyslovili jasně a nezvratně. Populisté vyhráli, Demokratická strana prohrála," napsal na facebooku senátor za tuto stranu Andrea Marcucci. Italská média spekulují o tom, že Renzi odstoupí z vedení strany.

Euro v reakci na výsledky italských voleb oslabuje. K americkému dolaru se propadlo pod 1,23 USD a blíží se sedmitýdennímu minimu. Ekonomové se obávají, že třetí největší ekonomika eurozóny nyní bude čelit dlouhému období politické nejistoty, když žádné z uskupení nezískalo většinu.

Podobně i italské akcie zahájily obchodování poklesem o jedno procento, zatímco širší panevropský index STOXX 600 mírně roste. Ztrácejí hlavně italské bankovní společnosti, vzhledem k tomu, že vlastní velkou část státních dluhopisů. Akcie mediální společnosti Silvia Berlusconiho Mediaset se propadly o téměř pět procent.

Italové volili do Poslanecké sněmovny i do Senátu. Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci, volí se zároveň na obdobný počet let. Oficiální výsledky mají být vyhlášeny dnes odpoledne. Volební účast byla podle ministerstva vnitra kolem 73 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video