„Jeden ze tří rytířů“. Čína posílá na pražské velvyslanectví specializovaného kádra | E15.cz

„Jeden ze tří rytířů“. Čína posílá na pražské velvyslanectví specializovaného kádra

„Jeden ze tří rytířů“. Čína posílá na pražské velvyslanectví specializovaného kádra
Čínské velvyslanectví v Praze
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Krokodyl via Wikimedia Commons

ČTK

Prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek pověřovací listiny od velvyslanců čtyř zemí. Nového diplomatického zástupce do Prahy vyslaly Čína, Polsko, Finsko a Norsko, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nový čínský ambasador Čang Ťien-min podle Martina Hály z portálu Sinopsis.cz patří mezi významné pracovníky čínského ministerstva zahraničních věcí. Působil například jako tlumočník čínských prezidentů či premiérů.

„Nový velvyslanec v České republice Čang Ťien-min je vysoce specializovaný kádr ministerstva zahraničí, jeden z předních specialistů pro překlad z angličtiny,“ uvedl Hála z portálu Sinopsis.cz, který se specializuje na Čínu a na vztahy s ní.

Čang Ťien-min je podle něj takzvaný Jeden ze tří rytířů, tedy jeden ze tří nejvýznačnějších pracovníků ministerstva zahraničních věcí, kteří pracují především s angličtinou.

„Tlumočil z angličtiny bývalým generálním tajemníkům a prezidentům Ťiang Ce-minovi a Chu Ťin-tchaovi i premiérům Ču Žung-ťimu a Wen Ťia-paovi. To odpovídá novému důrazu na jazykovou vybavenost velvyslanců, byť je trochu překvapivé, že zaměření nového velvyslance je na angličtinu, nikoli spíše na češtinu či jiný východoevropský jazyk," poznamenal Hála.

Číňané si postaví největší kryté lyžařské středisko světa. Lyžovat umí jen zlomek z nich

Dosavadní čínská velvyslankyně Ma Kche-čching v Česku působila čtyři a půl roku. Byla několikrát hostem na Pražském hradě, kde se účastnila například jednání Zemana s manažery čínské státní firmy CITIC Group, která by měla převzít skupinu CEFC Europe. Se zástupci prezidentské kanceláře také konzultovala zadržení šéfa čínské CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga.

Na začátku srpna při rozlučce na čínské ambasádě za přítomnosti bývalého prezidenta Václava Klause, místopředsedy Sněmovny a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa nebo členů české vlády řekla, že odchodem z České republiky se loučí s kariérou diplomatky. „Česká republika byla poslední zastávkou mé diplomatické kariéry a, jak se říká, finále bývá vždy nejpůsobivější,“ řekla podle webových stránek čínské ambasády. Zdůraznila rozvoj česko-čínských vztahů z posledních let.

Nového velvyslance budou mít v Praze i Norové, kdy Robert Kvile nahradil ambasadorku Siri Ellen Sletnerovou. Ta musela během svého působení řešit okolnosti odebrání sourozenců Michalákových jejich matce norskými úřady. Zeman kvůli tomu například zrušil pozvání velvyslankyni na oslavy 28. října.

„Miliardář z lidu“ Ma končí. Zakladatel koncernu Alibaba se vydá cestou Billa Gatese

Nový velvyslanec Kvile v minulosti působil jako generální konzul v ruském Murmansku, byl norským velvyslancem v Pákistánu nebo u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Má doktorát ze slovanské lingvistiky. „Mým úkolem je přispět k rozvoji dobrých vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. To se netýká pouze politické spolupráce, ale také ekonomiky a kultury,“ uvedl Kvila na webu norské ambasády.

Finským velvyslancem se stal Jukka Uolevi Pesola, který na postu vystřídal ambasadorku Helenu Elisabet Tuuriovou. Polskou republiku bude nově zastupovat Barbara Ćwiorová. Polsko nemělo v Česku velvyslance od loňského prosince, kdy ve funkci skončila Gražyna Bernatowiczová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!