„Ohyzdnost“. Primátorka kritizuje značení pro cyklisty | e15.cz

„Ohyzdnost“. Primátorka kritizuje značení pro cyklisty

Značení v centru Prahy
Značení v centru Prahy
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vyzvala starostu první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09), aby Praha 1 přehodnotila podobu značení nového zákazu jízdy cyklistů v centru metropole. Bílé čáry, které vymezují prostor, kde omezení platí, jsou podle ní ohyzdné a nevhodné. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici. Technická správa komunikací (TSK) nyní postupně v centru umisťuje značení pro nové opatření, dokončit by ho měla do konce měsíce. Podle Prahy 1 je vzhled značení dán normou.

Omezení kol bude ve všední dny mezi 10:00 a 17:00 platit v pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. S jeho vymáháním se začne po dokončení dopravního značení.

Několik desítek metrů dlouhá bílá čára se objevila na náměstí Republiky. Podle primátorky se tento typ značení do historického centra nehodí a jde o "ohyzdnost". I když se jedná o dopravní opatření, která nemusí schvalovat památkáři, městská část by měla podle Krnáčové k úpravám v historickém centru sama přistupovat s citem a vkusem.

"Žádám, abyste se se svými experty znovu poradil a našli nový a lepší způsob, který nebude narušovat estetiku náměstí Republiky, a následně mě o tom způsobu neprodleně informoval," vyzvala primátorka starostu Lomeckého v dopisu.

Opatření dlouhodobě kritizuje i cyklistický spolek Automat, který proti němu podal žalobu. Soud zatím zamítl žádost o předběžné opatření, které by zákaz pozastavilo. Na projednání samotné žaloby se zatím čeká.

"Takto nevkusné provedení zákazu je projevem zpupnosti městské části Praha 1. Zvlášť směšné je to na náměstí Republiky, kde se takto zakazuje jezdit cyklistům v tramvajových kolejích a kudy denně projedou stovky aut," uvedl Vratislav Filler ze spolku. Dodal, že čáry by rozhodně nemusely být tak výrazné a leckde nemusí být vůbec.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nemají politici na dopravní značení vliv, protože jej zajišťují úředníci silničního úřadu a podoba je dána normami. "Politici, kteří to komentují, tak by si měli uvědomit, že je potřeba dodržovat zákony a nekomentovat estetické vnímání," dodal mluvčí.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně pravidelně stěžují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video