Okamura ve sporu s týdeníkem Reflex neuspěl | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Okamura s dovoláním ve sporu s Reflexem neuspěl. Soud: Pro výraz Pitomio lze najít oporu

ČTK

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) neuspěl s dovoláním ve sporu vyvolaném použitím přezdívky Pitomio v týdeníku Reflex. Dovolání směřovalo proti rozhodnutí, na jehož základě se sice vydavatelství muselo na webu omluvit za dva články z roku 2013, ale Okamura nevysoudil odškodnění, navíc justice v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky.

Nejvyšší soud rozhodl v březnu, koncem dubna spis vrátil k soudu prvního stupně, plné odůvodnění zatím soudci nezpřístupnili. Dovolání bylo částečně zamítnuto, částečně odmítnuto, řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první.

Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je.

Tomio Okamura: Já a rasista? Zkuste si žít se šikmýma očima!

V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje prý provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně.

"Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti," citoval před časem server Lidovky.cz z rozhodnutí odvolacího soudu.

Komentář Martina Čabana: Kdo střílí naslepo, trefí vlastní nohu

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie.

Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pojem Pitomio se v posledních měsících čas od času objevuje také v jiných médiích než v Reflexu, například v Euru či Lidových novinách.

Komentář Martina Lobotky: Odchod „po anglicku“ je nesmysl
Komentář Martina Čabana: Kdo střílí naslepo, trefí vlastní nohu
Bek: Rozumím voličům SPD a Zemana, lidé se necítí být vítězi změn po roce 89
K vyhořelým halám v Hostivaři má vazby obviněný miliardář Speychal

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!