Průměrný plat učitelů letos do června vzrostl o 11 procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Plat učitele je o pětinu nižší než průměrný výdělek vysokoškoláka ve veřejném sektoru

ČTK

Průměrný hrubý plat učitelů byl v prvním pololetí letošního roku 37 235 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku se zvedl přibližně o 3800 korun, což je přibližně o 11,4 procenta. Nepedagogům ve školách se plat letos v prvním pololetí zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů inisterstva školství. Průměrná mzda v ČR činila v prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 33 297 korun.

Vláda navýšila peníze na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách od letošního ledna o 15 procent. O deset procent měly narůst tarify a dalších pět procent šlo na odměny. Podle mluvčí ministerstva Anety Lednové se platy učitelů včetně vedoucích pracovníků zvedly za první dvě letošní čtvrtletí o 11,4 procenta s tím, že celých 15 procent by učitelé měli dostat do konce roku. Důvodem je, že si ředitelé nechávají odměny a příspěvky často jako rezervu na druhé pololetí, řekla. Přesné údaje za celý letošní rok by ministerstvo mělo mít v březnu příštího roku, dodala.

Do stávky učitelů se zapojila více než polovina škol. Debakl odborů, reagoval Plaga

Školské odbory dlouhodobě požadují, aby se platy pedagogů zvedly na 130 procent průměrné mzdy v ČR. V letošním prvním pololetí činil poměr učitelských platů k průměrné mzdě v ČR 112 procent. Odbory poukazují na to, že platy rostou nejen učitelům, ale i dalším zaměstnancům, a pedagogové se tak od průměru vzdalují pomalu. Kvůli nespokojenosti s výsledky vyjednávání o růstu platů v příštím roce vyhlásily na dnešek školskou stávku.

Příští rok se má rozpočet na platy učitelů zvednout o 11 miliard korun. V pondělí vláda schválila platové nařízení, podle kterého by se od ledna příštího roku měly zvednout tarify o osm procent a další peníze by měly jít na odměny. Odboráři požadovali, aby se tarify zvýšily o deset procent a další peníze šly do nadtarifů.

Nejnižší platy pobírali v prvních šesti měsících roku nadále pedagogové v mateřských školách, kde učí z 99 procent ženy. Jejich průměr byl 31 604 korun. Plat učitelů ve vyšších odborných školách, kteří brali nejvíce, překonal 40 tisíc korun měsíčně. Ve středních školách brali vyučující v průměru 39 756 korun a průměrný výdělek učitelů základních škol byl 38 821 korun. Průměrný plat pedagogů za celý loňský rok byl 35 089 korun, tedy asi o šest procent nižší než v letošním prvním pololetí.

Stávkovat kvůli nízkým platům mají tisíce škol, Babiš je nechápe

Na platy nepedagogických pracovníků, jako jsou například školníci, uklízečky nebo kuchařky, jde od ledna o deset procent více než loni, z toho šest procent zamířilo do tarifů, zbytek je určený na odměny. Podle ministerstva byl průměrný příjem těchto zaměstnanců v letošním prvním pololetí 19 997 korun měsíčně, o rok dříve to bylo 18 617 korun.

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy učitelů i nepedagogů vzrostou do roku 2021 na 150 procent úrovně z roku 2017. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by učitelé v roce 2021 měli dostávat v průměru minimálně 45 tisíc korun. Nepedagogičtí zaměstnanci by mohli mít v průměru asi 24 tisíc korun.

Konec vyjednávání. Učitelům výrazně vzrostou platy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!