Praha bude mít první verzi územního plánu v září | E15.cz

Praha bude mít první verzi územního plánu v září

ČTK

Institut plánování a rozvoje (IPR) odevzdá Praze do konce letošního září návrh metropolitního plánu. Do projednání s městskými částmi a státní správou návrh půjde v březnu 2018, řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). 

Harmonogram přípravy budou radní schvalovat na úterním jednání. Metropolitní plán by mohl být schválen v roce 2022 a platit má od 1. ledna 2023. Podle plánu se řídí veškerá výstavba v Praze.

"K návrhu nového územního plánu se může vyjádřit každý občan Prahy. Připomínkami se budeme zabývat seriózně, a proto jejich vypořádání zabere delší čas. Chceme předejít soudním sporům a obstát při případném soudním přezkumu. Názory vlastníků pozemků i jejich sousedů chceme vypořádat opravdu férově," řekla Kolínská.

Byty zdražují rekordním tempem, lákají i paneláky

Pražané se budou moci s návrhem seznámit v pojízdných kioscích. Půjde o rozkládatelné stánky, které budou rozmístěny po celém území Prahy. Kolik jich celkem bude, Kolínská neřekla.

Praha měla mít nový plán do roku 2020, tento termín ale nestihne. Sněmovna proto podle Kolínské prodloužila v rámci novely stavebního zákona platnost současných plánů do roku 2022. "Není to jen kvůli Praze, ve stejné situaci je celá řada měst," řekla.

Tvorba nového plánu začala v minulém volebním období za primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Územní plán určuje, kde se stavět smí a kde zůstanou veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Jeho přípravu v minulosti kritizovali zástupci některých radnic, odborníci i památkáři.

Ruzyně slaví 80: Airbus ČSA vyprovodily na Slovensko gripeny

 

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!