Aktualizováno
Prezident Pavel se zranil na motorce. Zranění nejsou vážná, je na pozorování v ÚVN

Prezident Petr Pavel

Prezident Petr Pavel Zdroj: KPR/Zuzana Bönisch

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Na síti X to dnes večer oznámila prezidentská kancelář. Více informací Hrad zveřejní, až je bude mít k dispozici. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke potvrdila, že nemocnice přijala a ošetřila prezidenta, který tam zůstává na pozorování. Brzké uzdravení popřál prezidentovi mimo jiné premiér Petr Fiala (ODS).

Mluvčí prezidenta Vít Kolář řekl České televizi, že Pavel zůstane v nemocnici zřejmě několik dní. Policie nehodu nevyšetřuje, protože se stala na uzavřeném sportovním okruhu. Brzké uzdravení popřál prezidentovi mimo jiné premiér Petr Fiala (ODS).

„Prezident republiky se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si krátké pozorování v ÚVN,“ uvedl Hrad. „Mohu potvrdit, že jsme pana prezidenta přijali, ošetřili a hospitalizovali z důvodu observace. Nejedná se o vážné zranění,“ sdělila Zinke.

Hrad podle Koláře zatím přesnou diagnózu nezná. „Jde každopádně o lehčí zranění. Pan prezident bude na pozorování zřejmě několik dní,“ uvedl mluvčí. „Změní-li se něco, budeme o tom informovat naprosto otevřeně a transparentně,“ dodal. Prezidentova hospitalizace by podle Koláře vzhledem k nadcházejícímu víkendu neměla mít výraznější dopad na jeho program.

„Ke zranění nedošlo na pozemní komunikaci, ale na uzavřeném sportovním okruhu a z tohoto důvodu věc nešetříme jako dopravní nehodu,“ uvedla policie na síti X. Podle Deníku N se prezident zranil na uzavřeném okruhu ve Středočeském kraji.

Prezident Pavel je známý svou zálibou v jízdě na motorce, které se nevzdal ani po loňském zvolení do prezidentské funkce. Generál ve výsluze je známý svou dobrou fyzickou kondicí, letos v únoru například seskočil padákem, během návštěv krajů se rád vydává na horské túry.

V dubnu se prezident zranil v obličeji při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal při dvoudenní návštěvě Zlínského kraje. K drobné tržné ráně u obočí přišel při střelbě dlouhou zbraní s optikou, zranění tehdy nevyžadovalo lékařské ošetření.

Pavel ještě před inaugurací absolvoval lékařské vyšetření v ÚVN, zprávu o svém zdravotním stavu poté zveřejnil krátce před nástupcem na Pražský hrad. Podle lékařů komplexní vyšetření prokázalo, že je schopen ze zdravotního hlediska bez výjimek vykonávat všechny prezidentské povinnosti.