Generál Petr Pavel: Program, názory a kandidatura na prezidenta | E15.cz

Generál Petr Pavel: Program, názory a kandidatura na prezidenta 2023

Dominika Odvárková, Klára Sudová, swpAnna Kanta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Podle dosavadních průzkumů i kurzů sázkových kanceláří je armádní generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel největším soupeřem Andreje Babiše v nadcházející prezidentské volbě. S Babišem má Pavel společné členství v KSČ, o kterém dnes bývalý vojenský důstojník otevřeně hovoří. Podporuje směřování republiky na Západ a posilování spolupráce v rámci Evropské unie nebo Severoatlantické aliance. Sloganem jeho prezidentské kampaně je „Vraťme Česku řád a klid.“ 

Válka na Ukrajině

Petr Pavel bývá často dotazován v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině. Patřil k těm, které zaskočil přímý vojenský střet mezi oběma zeměmi. Připustil, že za určitých okolností by byl i pro vyhlášení bezletové zóny nebo pro vyslání vojáků NATO na Ukrajinu, aby tam ochránili humanitární koridory. 

Pavel varuje, že vyhýbání se konfliktu by si Rusko mohlo vyložit jako slabost Západu. Často upozorňuje na Putinovy ambice o obnovení vlivu Sovětského svazu. „To, co se odehrává mezi Ruskem a Západem, se netýká pouze členství Ukrajiny v NATO, ale budoucí formy vztahů, podoby světového právního a finančního systému," sdělil bývalý generál Deníku.

V rozhovoru pro Stream.cz pochválil vládu za aktivní přístup v podpoře Ukrajiny a zkritizoval nízkou připravenost Západu na agresivní kroky Ruska. Podporuje také snahu o co možná největší izolaci Ruska.

Na svém twitterovém účtu také sdílel příspěvek, ve kterém upozorňuje, že ne každý, kdo utíká z Ruska, je přítel příznivců Ukrajiny. Automatické přijímání takových lidí by podle něj mohlo pro Česko znamenat bezpečnostní riziko.

Inflace a energetika

K otázkám inflace a energetické krize se Pavel začal vyjadřovat až v poslední době. Kritizuje nedostatek odborné diskuze a neschopnost vlády srozumitelně vysvětlovat svá opatření veřejnosti. Nesouhlasí ani s plošným zvyšováním platů státních zaměstnanců, na které tlačí odbory v čele s Josefem Středulou.

Před vypuknutím války na Ukrajině podporoval prohlubování jednotného evropského energetického trhu, nyní vyzdvihuje důležitost energetické bezpečnosti státu. Oceňuje dočasné zařazení jádra mezi zelené investice.

Při příležitosti oficiálního ohlášení své prezidentské kandidatury Petr Pavel zmínil, že by chtěl být prezidentem, který mírní vášně. Za své priority označil aktivní zahraniční politiku, nezávislou energetiku, inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, zdravé životní prostředí a vzdělání.

Názory na COVID-19

Na jaře 2020 založil Petr Pavel iniciativu Spolu jsme silnější, skrz kterou podporoval lidi v první linii v boji s pandemií covid-19 a ty, které pandemie zasáhla nejvíce, prostřednictvím veřejných sbírek.

S experty sestavil systém protikrizové obrany, který by měl napomoci k efektivnějšímu zvládání budoucích krizí. Vždy by v takových případech měly být k dispozici plány zásobování, jednotná legislativa, srozumitelná komunikace ze strany státu nebo zdroje transparentního financování. Na jeho uvedení do praxe by rád spolupracoval s aktuální vládou Petra Fialy (ODS).

Názor na přijetí eura

Pavel se vyslovil pro přijetí eura. Je přesvědčený, že i z ekonomického hlediska by to bylo namístě.

„V Česku jsme z toho udělali velké politikum, aniž bychom lidem přesně vysvětlili výhody a nevýhody. Realita nás přitom pomalu předbíhá, protože mnoho firem už na platební styk v eurech přešlo," poznamenal.

Inicioval by debatu o přijetí eura, netlačil by ale na přechod ke konkrétnímu datu za každou cenu. Je třeba to podle něj udělat promyšleně v okamžiku, kdy to pro Česko bude ekonomicky výhodné.

Petr Pavel a Miloš Zeman

Pavel na svém Twitteru i v rozhovorech několikrát kritizoval Zemanovy názory nebo jeho postoje k Rusku, Číně a k Bezpečnostní informační službě ČR. Na jeho slova reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prostřednictvím sociálních sítí opakovaně upozorňoval na Pavlovo členství v KSČ, které je v rozporu s jeho současnými názory.

O nepříliš dobrých vztazích zřejmě svědčí i fakt, že Miloš Zeman, který v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News hovořil o kandidátech na prezidenta, Petra Pavla ve svém výčtu vůbec nezmínil, i když je to podle mnohých názorů a průzkumů klíčový kandidát.

Petr Pavel a Andrej Babiš

Mezi Babišem a Pavlem probíhá neustálý boj na sociálních sítích. Babiš nejčastěji argumentuje jeho minulostí spojenou s působením v KSČ. Často zmiňuje i kritický příspěvek historika Petra Blažka vůči Petru Pavlovi, který Facebook vyhodnotil jako spam a dočasně jej smazal. 

Pavel veškeré Babišovy komentáře odmítá a bojuje proti nim stejným stylem, tedy prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích. Ve chvíli, kdy Babiš oznámil svou kandidaturu na prezidenta, Pavel na svůj twitterový účet napsal, že takovou kandidaturu považuje za hrozbu pro Českou republiku.

Členství Petra Pavla v KSČ

V souvislosti s Petrem Pavlem se často skloňuje jeho předlistopadové členství v KSČ, které sám potvrdil a často se o něm v rozhovorech i na sociálních sítích otevřeně zmiňuje. Zpětně své rozhodnutí označil za chybu, které lituje. Podle svých slov politiku v té době příliš neřešil a přihlášku do strany podal především proto, aby zvýšil své šance dostat se k výsadkovému útvaru v Prostějově. Hned v prosinci 1989 ze strany vystoupil.

Pavel si stojí za tím, že během působení v KSČ nikomu neublížil ani nikoho nepoškodil. Opakovaně také odmítl tvrzení, že byl členem tehdejší vojenské rozvědky, což dokládá zveřejněním svazků z Archivu bezpečnostních složek. Dokumenty zpřístupnil na svých webových stránkách. Především za pozitivní služební hodnocení potom sklidil značnou kritiku.

Stojí v nich, že pomáhal „prosazovat vedoucí úlohu strany mezi svými podřízenými“. Pavel ovšem argumentuje tím, že taková hodnocení byla součástí všech kádrových spisů a vždy zněla podobně.

Podpora kandidáta pro prezidentské volby

Ačkoli Pavel ohlášení své kandidatury dlouho odkládal, dnes už není pochyb, že to s ní myslí vážně. Do svého týmu přizval řadu odborníků včetně politického marketéra Michala Repy, který pomohl k vítězství stávající slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové.

Koalice Spolu oznámila, že nenasadí vlastního kandidáta na prezidenta a že ani nepodpoří jednoho jediného. Veřejně však potvrdili, že mezi kandidáty, kteří jsou nejbližší jejich voličům, patří Nerudová, Fischer a Pavel.

Pavel uvedl, že o rozhodnutí koalice věděl od premiéra předem. ČTK sdělil, že oceňuje rozhodnutí Spolu nepostavit vlastního kandidáta, odsunout své stranické zájmy a dát místo toho přednost společným hodnotám. Svou kandidaturu oficiálně oznámil 6. září 2022. Opírá jí o 81 083 podpisů od občanů.

Sponzoři prezidentské kampaně

„Potřebujeme prezidenta, který bude promlouvat klidným, jasným a srozumitelným hlasem,“ prohlásil Pavel. Sloganem jeho kampaně je „Vraťme Česku řád a klid.“

Petr Pavel utratil podle portálu programydovoleb.cz ke konci listopadu už přes 22 milionů korun, tedy polovinu ze čtyřicetimilionového limitu. Nejvíce peněz padlo na billboardy, bannery, letáky a na další venkovní propagaci. Nemalé peníze stály webové stránky a internetová reklama. Pavel má zdaleka nejvíce velkých dárců, na jeho účtu se sešlo více než osmdesát darů přesahujících sto tisíc korun.

Pavlovi poslalo sedm podnikatelů víc než milion korun, patří mezi ně například investoři z Pale Fire Capital Jan Barta a Dušan Šenkypl, kteří stejně jako majitel firmy Eurowag Martin Vohánka přispěli každý po 2,5 milionu korun. Po dvou milionech poslali Pavlovi podnikatel Michal Šlemr, zakladatel Livesportu Martin Hájek, finančník Libor Winkler. Milionem přispěl zakladatel internetového prodejce Mall.cz Ondřej Fryč, půl milionu poslal zase Zbyněk Frolík ze společnosti Linet.

Vojenská kariéra generála Petra Pavla a NATO

Pavel v roce 1983 nastoupil po absolvování vysoké vojenské školy k výsadkovému vojsku. Jako jeden z mála armádních činitelů tehdy ovládal angličtinu, což mu později v polistopadové éře pomohlo nejen ke studiu na zahraničních školách, ale také k získání důležitých vojenských funkcí.

Stal se mimo jiné velitelem české jednotky na misi UNPROFOR, náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a v letech 2015 až 2018 předsedou vojenského výboru NATO. V květnu 2014 mu byla udělena hodnost armádního generála. Za svou práci získal řadu ocenění včetně amerického státního vyznamenání Legion of Merit (Záslužná legie), francouzského Řádu čestné legie nebo medaile Za hrdinství.  

Válka v Jugoslávii 

Prvním výrazným úspěchem v kariéře byla zmíněná mise UNPROFOR, tedy mírová operace OSN sestavená během války v Jugoslávii v letech 1992 až 1995. Jednotka vedená Petrem Pavlem tehdy zachránila více než padesát francouzských vojáků, kteří uvízli na základně ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty. 

Nejvyšší vojenský představitel NATO  

Největší úspěch přišel v samotném závěru kariéry. Byla jím funkce předsedy vojenského výboru NATO, kterou Pavel získal v roce 2015. Stal se tak nejvyšším vojenským představitelem a hlavním poradcem generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Už během svého působení ve funkci upozorňoval na několik problémů.

Kromě Islámského státu a migrační vlny ze zemí Blízkého východu nebo severní Afriky označil za bezpečnostní hrozbu Rusko a konflikt na východě Ukrajiny. V červnu 2018 Pavla ve funkci nahradil maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.

Rozhovor s Petrem Pavlem pro Prostor X: Ve vojenské tajné službě jsem nikdy nebyl, ty lži mě mají poškodit.

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Petrem Pavlem

Rodina. Kdo je manželka Petra Pavla? 

Petr Pavel je podruhé ženatý. Z prvního manželství s Hanou Pavlovou má syny Petra a Jana. V případě Pavlova zvolení do funkce prezidenta by se první dámou stala podplukovnice Eva Pavlová

Volební průzkumy: Šance na vítězství v prezidentských volbách

Agentury v průběhu roku přichází s průběžnými volebními průzkumy. Petr Pavel podle nich patří mezi hlavní favority. Největšími soupeři jsou podle průzkumů Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Pavlovi dávají vysoké šance i sázkaři.

Kdo je Petr Pavel (video)

Video se připravuje ...
Kandidáti na prezidenta: Petr Pavel

Další kandidáti na prezidenta v roce 2023

Seznam kandidátů na prezidentskou funkci čítá devět jmen. Do prezidentských voleb se chystají například senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová nebo předseda odborových svazů Josef Středula. Mezi kandidáty patří i lékař a bývalý rektor UK Tomáš Zima. Kandidaturu potvrdil i bývalý premiér Andrej Babiš, prezidentka ČAP Denisa Rohanová a poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>  

Petr Pavel
Datum narození 1. listopadu 1961
Manželka Eva Pavlová
Povolání Armádní generál ve výslužbě
Vzdělání Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově
Oficiální oznámení kandidatury 6. září 2022
Podpisy pro kandidaturu 81 083 občanů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby proběhnou v lednu. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujícím se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Podívejte se na souhrnný přehled všech kandidátů na prezidenta. Pak vás bude zajímat obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Josef Středula | Tomáš Zima | Jaroslav Bašta | Denisa Rohanová

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaší volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery