Průmysl byl loni páteří vývozu, třetinu tvořily dopravní prostředky | E15.cz

Průmysl byl loni páteří vývozu, třetinu tvořily dopravní prostředky

ČTK

Český průmysl loni vytvořil bezmála třetinu přidané hodnoty české ekonomiky a byl páteří vývozu. Jen dopravní prostředky tvořily téměř 30 procent hodnoty celkového exportu. Vyplývá to ze souhrnné analýzy Českého statistického úřadu.

Růst českého hospodářství loni mírně překonal tempo EU. Český hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 2,3 procenta, HDP Evropské unie stoupl o 1,9 procenta. Jedním z klíčových faktorů byl zahraniční obchod ČR. Jeho přebytek přesáhl 160 miliard korun, šlo o rekordní kladnou bilanci. Více než 80 procent veškerého vývozu mířilo do Evropské unie.

V ČR se vyrobilo 1,35 milionu motorových vozidel. Dařilo se i kovovýrobě a produkci počítačů, elektronických a optických přístrojů. Pokračoval naopak dlouhodobý útlum těžby a dobývání. Výkony chemického průmyslu i energetiky byly poznamenány výpadky výrobních zařízení.

Výrobce pneumatik Pirelli chce při vstupu na burzu získat přes tři miliardy eur

Český trh práce loni vykázal rekordní hodnoty, upozornil ČSÚ. "Česko drželo prvenství mezi státy EU v celkové míře nezaměstnanosti, která v závěru roku klesla až na 3,6 procenta, i v míře zaměstnanosti mužů. Podniky hledaly nové pracovníky s obtížemi," uvedla analytička ČSÚ Karolína Súkupová.

Hodnota loňského exportu v přeshraničním pojetí dosáhla 3,97 bilionu korun, meziročně o 2,3 procenta více.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!