Vila po Havlovi zlevnila v dražbě o miliony | e15.cz

Stát prodává Havlovu vilu na Barrandově. Zlevnil ji o miliony

dce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výstavní vila na pražském Barrandově jde do dražby. Vilu Lumiérů 41 navrhl známý architekt Max Urban pro strýce prvního českého prezidenta Miloše Havla. Stát nyní rodinný dům prodává s několikamilionovou slevou.

Architekt Max Urban byl ve 30. letech oceněn za projekt filmových ateliérů na Barrandově Velkou cenou Mezinárodní výstavy umění a techniky v Paříži. Několik let předtím ale podle jeho návrhů vystavěli jen kousek od ateliérů dvě výstavní vily. A jedna z nich je nyní na prodej.

Výstavní vilu č. 2 nazývanou též Vila Lumiérů 41 - podle ulice, ve které se dům nachází - postavil v roce 1932 Urban pro investora Miloše Havla, vlastníka největší prvorepublikové produkční firmy Lucernafilm. Funkcionalisticky rodinný dům měl sloužit jako vzor pro ostatní stavby a měl propagovat komfortní bydlení, jak popisují autoři z Historického archivu Barrandova.

V době normalizace došlo k několika neodborným zásahům do stavby a dům začal koncem 70. let sloužit jako mateřská školka. V roce 2006 byly provedeny další drobné stavební úpravy a objekt byl využíván jako administrativní. Nyní je ale zhruba rok neobývaný. 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má na starosti jeho prodej, pořádá už třetí dražbu - první v srpnu 2019 za cenu 30 milionů, kterou o pět milionů snížil do druhé dražby v listopadu.

6. února proběhne další pokus o prodej - tentokrát už za 21 milionů korun. Nutno ovšem dodat, že vila není ve zcela perfektním stavu a jednoznačně bude třeba investovat do oprav další nemalé částky.

Pokračování článku převzatého z webu Blesk.cz najdete zde

Autor: dce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video