Protestu taxikářů v Praze se účastnilo 2 tisíce vozů | E15.cz

Taxikáři ukončili protest, v blokování Prahy budou ale pokračovat i v pátek

Jiří Liebreich, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Téměř dva tisíce taxikářů v Praze protestovalo proti údajně příliš pomalému tempu, jakým česká legislativa rozlišuje přístup ke klasickým taxi a k alternativním službám typu Uber. Taxikáři vyjeli z pražského Strahova a zamířili na magistrálu a na I. P. Pavlova, akce se obešla bez vážných incidentů. Dosud zřejmě největšího protestu se poprvé zúčastnila i Asociace koncesionářů v taxislužbě, největší taxikáře sdružující organizace. Protestovat budou taxikáři i v pátek. Průběh jejich akce mohli čtenáři E15.cz sledovat v online přenosu.

Protest je namířen proti vládě a ministerstvům, jež podle řidičů nic nedělají ve věci Uberu a dalších služeb. Ty považují za nekalou konkurenci. Loni ze stejných důvodů protestovali i proti pražskému magistrátu. Situaci sledovali republikoví i městští policisté a také dopravní podnik, aby v případě dopravních komplikací mohli zakročit.

V pátek se taxikáři sejdou znovu na Strahově, tentokrát ve dvanáct hodin, poté zopakují pomalou jízdu centrem metropole. Trasa se však zřejmě změní.

Sjíždějící se taxikáři měli na vozech vylepeny červené čtverečky, které označují jejich nesouhlas s fungováním služeb typu Uber. Kromě převážné většiny pražských taxikářů byli na místě i kolegové z jiných krajů, například z Olomouce nebo Vysočiny.

Policie kontrolovala taxikáře kvůli pomalé jízdě.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000.

Taxikáři na Strahově protestují proti Uberu

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nepoužívají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video