V pátek přibylo opět méně nakažených koronavirem než před týdnem | e15.cz

V pátek přibylo opět méně nakažených koronavirem než před týdnem, PES je stále 57

Počty nových případů nakažených klesají pomaleji, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
Počty nových případů nakažených klesají pomaleji, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
• 
ZDROJ: ČTK / Ondřej Deml

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V pátek přibylo v Česku 4458 potvrzených případů nemoci COVID-19, o 1350 méně než před týdnem. Nakažených novým typem koronaviru je aktuálně skoro 83 000 lidí a počet lidí, kteří s koronavirem zemřeli se blíží 8000.

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo pro dnešek na 57 bodech, šestý den se tak drží v prostředním z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie provedly laboratoře v Česku přes tři miliony testů na nový koronavirus. Nákazu odhalily u 516.000 lidí. Více než čtyři pětiny z nich se už vyléčily.

Počty nových případů COVID-19 klesají nyní pomaleji než v minulých dvou týdnech, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Velké rozdíly ve vývoji epidemické situace jsou navíc mezi jednotlivými regiony.

Nejvýrazněji se COVID-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 000 obyvatel přibylo 623 nakažených. Naproti tomu v okrese Praha západ to bylo 133 infikovaných na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Většina nakažených má mírný průběh onemocnění. Podle posledních údajů ministerstva je s koronavirem hospitalizováno 5048 lidí, tedy sedm procent aktuálně nemocných. Stav 743 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Počet hospitalizací je oproti začátku listopadu nižší o více než 2400. Od pondělí tohoto týdne klesl o 450 případů.

S novým koronavirem dosud v Česku zemřelo 7967 lidí, z toho 75 v pátek. Od začátku týdne stoupl počet úmrtí o 551 případů. Za listopad dosud zemřelo 4428 lidí s covidem.

Vývoj epidemie hodnotí systém PES. Aktuálně má Česko od pondělí vládou nařízená opatření podle čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně rizika. O případném dalším rozvolňování, které by se týkalo například otevření obchodů či restaurací, budou ministři mimořádně jednat v neděli.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery