PES: Tabulka podle které se rozvolňují opatření v Česku | E15.cz

Protiepidemický systém ČR alias PES. Tabulka, podle které se upravují opatření

Protiepidemický systém ČR alias PES. Tabulka, podle které se upravují opatření
Nošení roušek je stále povinné
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ani

Vstoupit do diskuze
0

Opatření proti šíření koronaviru jsou nově od 16. listopadu 2020 zaváděna podle nového protiepidemického systému pod zkratkou PES. Protiepidemický systém České republiky vznikl pro lepší orientaci v opatřeních, která mohou nastat, nebo ze kterých stát může naopak ustoupit.

Konkrétně se jedná o rizikové skóre, které má pět různých stupňů, přičemž stupeň číslo jedna značí nejmenší riziko šíření nákazy, stupeň číslo pět je naopak známkou nejvyššího rizika. Mezi jednotlivými stupni se pohybujeme podle přiděleného skóre (bodů), které je založeno na míře rozšíření nákazy v jednotlivých okresech. Významným vstupním parametrem je takzvaný index rizika, který nabývá číselných hodnot od 0 (minimální riziko) do 100 (maximální riziko).

Aktuální stupeň rizika PES: 5

Rozvolňování opatření lze očekávat ve chvíli, kdy budou tato čísla klesat. Zároveň také PES slouží k lepší orientaci a lepší předpovědi toho, jak se bude situace vyvíjet a co se bude v určitých fázích dít, což je důležité jak pro širokou veřejnost, tak především pro zaměstnavatele, podnikatele či vedení škol.

Index rizika

Index rizika je kalkulován každý den, a to jak na úrovni celého Česka, tak na úrovni jednotlivých krajů a okresů. Jedná se o index, který je zásadním a významným ukazatelem pro rozhodnutí o protiepidemických opatřeních a jejich změnách. Nejedná se ale o žádný automatizovaný systém. Veškeré výpočty a hodnocení pocházejí od expertů, hlavní hygieničky a ministra zdravotnictví.

Hlavním cílem indexu rizika je vystihnout jedním číslem nebezpečnost dané epidemické situace způsobem, který bude srozumitelný pro širokou veřejnost, která se tak následně bude situaci lépe orientovat a jednotlivá opatření pro ni budou lépe uchopitelná. Index je proto založen na několika epidemiologicky relevantních a zároveň dobře pochopitelných kritériích.

PES - Stupně rizika

Mezi čtyři sledované hodnoty, z nichž je následně vypočítán index rizika, patří:

  • Čtrnáctidenní počet nově pozitivních (na 100 tisíc obyvatel)
  • Čtrnáctidenní počet nově pozitivních nad 65 let (na 100 tisíc obyvatel v této věkové kategorii)
  • Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla
  • Průměrná pozitivita testů za posledních sedm dní

PES 1. stupeň - zelená

První stupeň protiepidemického systému platí od 0 do 20 bodů a je označován zelenou barvou. Jedná se o „stav opatrnosti“, kdy je epidemie zcela pod kontrolou. Počet nově nakažených koronavirem je v celé populaci velmi nízký a epidemie už nijak výrazně neroste. Stále však ale platí skutečnost, že testování lidí a jejich trasování je velmi efektivní a je ho tedy potřeba zachovat i nadále, aby se epidemie nezačala opět rozšiřovat. Celkově ale v tomto stupni platí nízké riziko komunitního šíření nákazy. Můžou se konat venkovní akce do 500 osob. Není omezen volný pohyb ani poskytování ubytovacích služeb. Výuka ve školách probíhá standardně a restaurace fungují bez zásadnějších omezení.

PES 2. stupeň - žlutá

Ve druhém stupni systému PES se index rizika pohybuje mezi 21 a 40 body. Tato úroveň je v systému nazývána „stavem pozornosti“ a je označena žlutou barvou. Ve druhém stupni protiepidemického systému se na daných územích objevují jen lokální ohniska nákazy koronavirem, která vyžadují zásah protiepidemických opatřeních, ale zároveň se nesmí opomíjet ochrana ohrožených skupin. Stále platí, že testování a trasování kontaktů je efektivní. Riziko komunitního šíření koronavirové nákazy je nízké. Venkovní akce jsou omezeny na 100 osob. Není omezen volný pohyb ani poskytování ubytovacích služeb. Výuka ve školách probíhá standardním způsobem, muzea jsou omezena na 50 procent kapacity a restaurace zavírají ve 22 hodin.

PES 3. stupeň - oranžová

Hodnota indexu rizika se ve třetím stupni nachází mezi 41 a 60. Protiepidemický systém tento stupeň označuje oranžovou barvou a nazývá ho „naléhavým stavem“. Ve třetím stupni se šíření epidemie stále zhoršuje a epidemie jako taková sílí. Na zdravotní systém začíná být vyvíjen vysoký tlak a obecně je vyžadováno intenzivní sledování počtu nakažených koronavirem, včetně všech hospitalizovaných. Zároveň je kladen velký důraz na maximální pozornost vůči testování a trasování kontaktů, jež musí být maximálně efektivní. Třetí stupeň značí vysoké riziko komunitního šíření koronavirové nákazy. Venkovní akce jsou omezeny na 50 osob. Není omezen volný pohyb ani poskytování ubytovacích služeb. V restauracích platí přísná opatření a nákupní centra omezují počty návštěvníků a zavírají se jídelní koutky.

PES 4. stupeň - červená

Pokud se území nachází ve čtvrtém stupni protiepidemického systému, index rizika se nachází mezi hodnotami 61 a 75. V systému PES je tento stupeň označován jako „vážný stav“ a je znázorněn červenou barvou. Počet nakažených je vysoký a hrozí naprosto bezprostřední riziko dalšího zhoršování situace. Trasování kontaktů je omezené a naplno již probíhá komunitní šíření koronavirové nákazy. Je omezen volný pohyb osob a platí zákaz nočního vycházení. Restaurace jsou zavřené a je omezeno poskytování ubytovacích služeb. Výuka ve školách je omezena. Omezen je i maloobchod a služby.

PES 5. stupeň - fialová

Pátý stupeň protiepidemického systému je stupněm nejvyšší pohotovosti. Bodově se zde nacházíme v hodnotách 76 a více. PES tento stupeň nazývá „kritickým stavem“ a poznáte ho mimo jiné podle fialové barvy. V této fázi se začíná celková kapacita nemocničních lůžek a intenzivní péče blížit svému limitu. Počet nakažených koronavirem je už velmi vysoký a jsou postiženy i nejvíce zranitelné skupiny obyvatel. Trasování kontaktů je výrazně omezeno a komunitní šíření koronavirové nákazy probíhá stále intenzivněji. Je omezen volný pohyb osob a platí zákaz nočního vycházení. Restaurace jsou zavřené a je omezeno poskytování ubytovacích služeb. Výuka ve školách probíhá pouze distančně. Omezen je i maloobchod a služby.

Aktuální výjimky

  • Povolen zůstává prodej nezbytného zboží pro veřejnost
  • Otevřeny zůstávají některé důležité služby pro veřejnost
  • Zachován je nedělní prodej zboží

Tabulka PES:

Podrobnou aktuální tabulku naleznete na webu https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/pes ve složce s názvem „matice opatření“.

Autor: ani

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.