Zdanění potravin má podle rezortu financí zůstat stejné. Ministryně financí Schillerová nižší sazbu nepodporuje | E15.cz

Zdanění potravin má podle rezortu financí zůstat stejné. Ministryně financí Schillerová nižší sazbu nepodporuje

Marže jsou nehorázně vysoké, kritizuje obchodníky ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Marže jsou nehorázně vysoké, kritizuje obchodníky ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
• 
ZDROJ: Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které chce navrhnout Svaz obchodu a cestovního ruchu. Uspořené desítky miliard by zůstaly ve zvýšených maržích obchodních řetězců a lidem by to potraviny nezlevnilo. Schillerová to uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce.

Opozice většinou souhlasí se snížením daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny z 15 procent na deset. ODS či TOP 09 chtějí jednu nižší sazbu DPH, a to desetiprocentní, pro veškeré položky, které nyní podléhají některé ze snížených sazeb. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza před týdnem uvedl, že svaz snížení DPH na potraviny po vzoru Německa navrhne.

Podle Schillerové není Česko v situaci Německa, kde si jednak řetězce nedovolí po snížení DPH ceny nesnižovat, a také jde z větší části o domácí firmy, zatímco v Česku jsou převážně zahraniční sítě, takže příjmy z vyšších marží by navíc nezůstaly v Česku.

Podle Schillerové by naopak bylo načase, aby se tuzemské obchodní řetězce o marže podělily s lidmi, protože je mají již v současnosti nehorázně vysoké.

Ministryně zároveň uvedla, že v příštím roce bude schodek rozpočtu vyšší, než před krizí zvažovaných 40 nebo 50 miliard korun. Přesné číslo ale nechtěla uvést. Na návrhu začne ministerstvo pracovat v srpnu a předložit vládě jej hodlá do konce září. O měsíc později má jít do Poslanecké sněmovny. Pro letošní rok ministerstvo počítá se schodkem 500 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video