Pivní daň aneb lidová tvořivost nezná mezí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Když se pivař chopí Photoshopu: reakce internetových vtipálků na změnu DPH, která se stala Absurditou roku

var

Nová pivní daň vyvolala v české společnosti velké vášně. Sahat Čechům na pivo se totiž nevyplácí. Když pak dáte zručnému pivaři do ruky Photoshop, začnou se dít věci. Prohlédněte si koláže, které se šířily internetem poté, co vyšly ve známost plány na nové danění piva. To začalo platit 1. máje. Začátkem června pak trojjediná pivní daň zvítězila v anketě Absurdita roku. Ta je doprovodnou u soutěží Vodafone Firma roku a MONETA Živnostník roku ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR.

Restaurace se musí od května vyrovnat s několika změnami daně z přidané hodnoty. Ty je nutí při účtování daně rozlišovat mezi točeným a netočeným pivem, alkoholickým a nealkoholickým a nebo mezi tím, zda je pivo podáváno u stánku se zázemím, nebo bez něj. Změna zároveň snižuje DPH na stravovací služby.

Tabulky ze sociálních sítí, které ukazují až devět variant DPH, ministerstvo financí nezpochybnilo. Jsou ale podle něj účelové a obsahují i extrémní modelové příklady.

Situaci provozovatelům restaurací, jichž se novinka týká, pak ještě komplikoval omezený provoz restaurací a hospod v důsledku koronavirové epidemie. 

Prohlédněte si fotogalerii:

Kolik dáte za pivo? Změna zákona přinese až devět různých variant DPH
Každá třetí hospoda už neotevře. Nevíme nic, říká v pořadu Dáme to šéfkuchař Punčochář
Každý by v této krizi dělal chyby, jen Bůh by to zařídil líp, říká pivovarník Bernard

 

Autor: var
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!