Zeman při příležitosti 28. října povýšil generály. Z vedení vězeňské služby nikoho, i když nominaci schválila vláda | E15.cz

Zeman při příležitosti 28. října povýšil generály. Z vedení vězeňské služby nikoho, i když nominaci schválila vláda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Při příležitosti státního svátku vyhověl 11 ze 13 nominací, které schválila vláda. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a jeho náměstek pro vzdělávání Simon Michailidis mezi povýšenými nebyli. "Žádný komentář nebudeme poskytovat," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemanovo rozhodnutí je spojováno s tím, že nominující ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Pelikán před týdnem uvítal setkání některých českých zákonodárců s dalajlamou s tím, že je rád, že se celá země "nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností".

Prezident v proslovu k povýšeným uvedl, že si prostudoval jejich životopisy a ocenil, že začínali ne-li přímo od píky, tak alespoň na nižších pozicích. Platit by to mohlo i pro Dohnala, který začínal jako strážný v pankrácké věznici.

"Existuje termín výsadkář, což je jedinec, který je dosazen do organizace svrchu a snaží se ji změnit, což se mu zpravidla nedaří. Blahopřeji vám, že nejste výsadkáři," řekl také Zeman.

Generálmajorem se stal šéf vojenské kanceláře Pražského hradu Jan Kaše. Stejné hodnosti dosáhli i velitel vzdušných sil Jaromír Šebesta a poradce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Novými brigádními generály jsou zástupce ředitele sekce rozvoje a plánování schopností ministerstva obrany Jaromír Alan, velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie Josef Kopecký, zástupce ředitele ministerské sekce rozvoje a plánování schopností Ladislav Košner a šéf Ředitelství speciálních sil Karel Řehka.

Povýšeni na brigádního generála byli také první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek a bývalý policejní prezident, nyní ředitel karlovarské krajské policie Oldřich Tomášek. Stejnou hodnost mají také náměstek generálního ředitele hasičského sboru Slavomír Bell a ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video