Škoda Auto hlásí propad hospodaření, ale bonus zaměstnancům vyplatí

Škodě Auto se provozní zisk propadl o více než polovinu.

Škodě Auto se provozní zisk propadl o více než polovinu. Zdroj: profimedia.cz

Škoda Auto
2
Fotogalerie

Pracovníci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto si v květnu s výplatou za duben přilepší o jednorázový bonus ve výši 40 tisíc korun. Firma jej vyplatí i přes loňský pokles provozního zisku o 54,4 procenta na 765 milionů eur, zhruba 20 miliard korun, přičemž tržby klesly o 13,8 procenta na 17,1 miliardy eur.

Automobilka od 1. dubna zaměstnancům zároveň plošně zvýší tarifní mzdy o dva tisíce korun, což je výsledek loňského kolektivního vyjednávání, stojí v dopisu zaměstnancům podepsaném vedením firmy i odbory.

K loňskému poklesu výkonu automobilky přispěly nižší objem prodeje kvůli pandemii, vývoj směnných kurzů a mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto negativní dopady částečně zmírnila optimalizace nákladů, oznámil mateřský koncern Volkswagen. Automobilka musela loni na jaře téměř na šest týdnů zastavit kvůli pandemii výrobu.

Bonus se skládá z variabilního podnikového bonusu ve výši 34 tisíc korun a dodatečné jednorázové platby ve výši šesti tisíc korun. „Obě strany jsou si vědomy, že situace zatížená pandemií kladla na zaměstnance dodatečné nároky. Bezpečnostní a hygienická opatření mají dopad na práci všech a vyžadují vyšší míru nasazení a disciplíny,“ stojí v dopisu podepsaném předsedou představenstva Thomasem Schäferem, členkou představenstva pro lidské zdroje Maren Gräfovou a předsedou podnikové rady Jaroslavem Povšíkem.

Kvůli negativním vlivům na finanční výsledky Škody Auto je letošní bonus zhruba poloviční oproti tomu, který dostali zaměstnanci v přecházejícím roce. Loni se zaměstnancům automobilky také zvýšily tarifní mzdy od 1. dubna o 5,7 procenta, kolektivní smlouva platí do 31. března 2021.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než sto trzích.