24

fotografií

Stadion zasvěcený klimatickému závazku. NHL v něm odstartují Krakeni ze Seattlu

R

Rekonstrukce za miliardu dolarů, plán otevření letos v létě. Kapacita: až 18 tisíc diváků. Využití: hokej, basketbal, koncerty. Sponzor: Amazon. Název haly: v originále Climate Pledge Arena.

Nebývá příliš zvykem, že by někdo zaplatil za reklamní práva a místo jména své firmy ji pojmenoval „klimatický závazek“. Největší e-shop světa to udělal a originálně tím k této hale připoutal velkou pozornost. Hrát by v ní od druhé polovinu roku měl tým NBA Seattle Supersonics, ale hlavně se do ní těší nový klub NHL Seattle Krakens. 

Jméno Climate Pledge má ještě další důvody. Konstruktéři ji titulují první halu s nulovými uhlíkovými emisemi. Její chod bude stát na energii z obnovitelných zdrojů včetně panelů na střeše arény. Počítá se s použitím úsporných LED zářivek. Kluziště se bude vyrábět z dešťové vody, rolbovat jej budou elektrické vozy. Občerstvení pro diváky má být pouze od lokálních výrobců a zemědělců.

Prohlédněte si vznikající halu v galerii a spolu s ní také některé další zajímavé čerstvé sportovní stavby.

Nejslavnější díla slavných architektů: Tančící dům v Praze a další nadčasové stavby Franka Gehryho
Frank Owen Gehry je kanadsko-americký světoznámý dekonstruktivistický architekt, který neuznává pravé úhly a libuje si v tom, že jím navržené budovy se různě kroutí a svíjejí. Díky tomu je držitelem mnoha ocenění a každá jeho stavba se automaticky stane turistickou atrakcí. Jeho veledíla včetně interiérů si můžete prohlédnout v galerii. 

Související články