Delta jako nejnakažlivější varianta koronaviru. Studie potvrdila tisíckkrát větší virovou zátěž | e15.cz

Delta jako nejnakažlivější varianta koronaviru. Studie potvrdila tisíckrát větší virovou zátěž

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nakažlivější koronavirová mutace delta má až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného, než původní varianta koronaviru, která v roce 2020 odstartovala celosvětovou pandemii. Vyplývá to ze studie publikované na odborném diskuzním serveru Virological.org.

Její autoři uvádějí, že lidé, kteří se deltou nakazí, jsou pro své okolí nejspíš infekční dříve než nakažení původní variantou koronaviru. V průměru trvá přibližně čtyři dny, než mutace delta dosáhne v lidském organismu detekovatelné hladiny, ve srovnání se šesti dny u původní varianty koronaviru, napsal na svém webu americký veřejnoprávní rozhlas NPR.

Vědci ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v čínské provincii Kuang-čou uvedli, že mutace delta se šíří dýchacími cestami rychleji a v daleko větším množství než původní varianta. V průměru je virová dávka delty asi tisíckrát větší, což podle autorů studie vysvětluje, proč je dosud nejnakažlivější variantou koronaviru. Množství viru v těle podle odborníků obvykle určuje, jak moc je dotyčný nakažlivý.

Čínští vědci ve studii zdůraznili, že je důležité, aby se lidé izolovali na dobu nejméně 14 dní okamžitě po kontaktu s infikovaným. Stejný postup doporučuje i americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Video se připravuje ...
Covid pas a aplikace Tečka

Autoři studie analyzovali vzorky 167 lidí, kteří se mutací delta nakazili mezi 21. květnem a 18. červnem v Kantonu, hlavním městě provincie Kuang-čou. Tito vědci posléze porovnali virovou zátěž 62 nakažených s dávkou viru, která se prokázala u lidí, jež se nemocí covid-19 nakazili na počátku ledna 2020.

Evropského středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) uvádí, že mutace delta (B.1.617.2) je o 40 až 60 procent nakažlivější než varianta alfa (B.1.1.7), která byla poprvé identifikována v Anglii. ECDC varovalo, že mutace delta může být spojena i s vyšším rizikem hospitalizace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se varianta potvrdila v bezmála stovce států. V některých zemích Evropské unie, v Británii a ve Spojených státech vedla k prudkému nárůstu potvrzených případů nemoci covid-19.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery